Unia ostatecznie zatwierdziła decyzję o przekazaniu Ukrainie odsetek z przetrzymywanych na jej terenie rezerw Banku Rosji. W zależności od aktualnych stóp procentowych może to przynieść od 2,5 do 3,5 mld euro rocznie.
Pieniądze Rosji dla Ukrainy. Co postanowią przywódcy państw G7?
Na początek UE będzie 80 proc. tej kwoty przekazywać na pomoc wojskową dla Ukrainy, reszta ma iść na cele odbudowy po zniszczeniach dokonanych przez Rosję. – My jako jedyni coś w tej sprawie zrobiliśmy. Nasi partnerzy na razie nic –powiedział Peter Csonka, wicedyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości Komisji Europejskiej, w czasie debaty zorganizowanej w Brukseli przez think tank European Police Centre (EPC) i misję USA przy UE. To aluzja do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które wiele mówią o konieczności wykorzystania rosyjskich pieniędzy na pomoc dla Ukrainy, ale żadnej decyzji jeszcze nie podjęły.
Czytaj więcej
USA i Wielka Brytania podejmują decyzje ws. ataków przeprowadzanych przez Ukraińców przy użyciu precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu ATACMS i Storm Shadow - przekonywał Władimir Putin w czasie spotkania z przedstawicielami zagranicznych agencji informacyjnych.
Temat ma pojawić się na szczycie przywódców G7, który odbędzie się 13–14 czerwca we Włoszech. Eksperci nie spodziewają się jednak, żeby doszło do przełomu, o który apeluje Ukraina: zgody na konfiskatę rosyjskiego mienia.
Nawet bilion euro zniszczeń na Ukrainie
Rozpoczęta 24 lutego 2022 roku agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do śmierci tysięcy żołnierzy i ludności cywilnej oraz do zniszczeń materialnych, których w Europie nie widziano od czasów II wojny światowej. Konflikt wciąż trwa i te zniszczenia postępują, ale już ponad rok temu Bank Światowym oceniał ich skalę na 400 mld euro. To ostrożne wyliczenia, eksperci nie wykluczają, że suma może nawet dojść do biliona euro.