Dwoje kandydatów do zastąpienia Bartłomieja Sienkiewicza

Dwoje polityków PO jest obecnie najpoważniejszymi kandydatami na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego - twierdzą nasi informatorzy. Wcześniej mówiło się o wiceministrze Andrzeju Wyrobcu.

Publikacja: 25.04.2024 14:13

Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz

Foto: PAP/Piotr Nowak

Po tym, jak Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji, w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wśród polityków rozważanych do zajęcia tego stanowiska wymienia się marszałek Sejmu, Małgorzatę Kidawę-Błońską i senatora Rafała Grupińskiego.

Andrzej Wyrobiec: Czy wróci do Bagateli?

W kontekście ewentualnej kandydatury Andrzeja Wyrobca mówi się, że łączy dwie ważne cechy. Po pierwsze należy do Platformy Obywatelskiej, był pełnomocnikiem finansowym, skarbnikiem i sekretarzem generalnym Platformy, co jest ważne w sytuacji, gdy obsada ministerialnych stanowisk realizowana jest z partyjnego klucza „koalicji 15 października”.

Czytaj więcej

Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Minister kultury wystartuje w wyborach do PE

Wyrobiec ma też doświadczenia w systemie kultury. Już przed powołaniem rządu Donalda Tuska 13 grudnia 2023 r. miał w biografii stanowisko wiceministra kultury, zaś bezpośrednio przed utworzeniem rządu kierował Teatrem Bagatela w Krakowie.

Sam Andrzej Wyrobiec deklarował, że po wypełnieniu misji wróci do Bagateli, ale nasi rozmówcy podkreślają, że Bartłomiej Sienkiewicz też nie mówił o swoich prawdziwych intencjach związanych z Brukselą, o których wiedziały osoby zorientowane w sprawach kultury.

Liczy się także to, że gdy Bartłomiej Sienkiewicz i wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus musieli w czasie głosowań przebywać w Sejmie, ciężar kierowania resortem spoczywał właśnie na Andrzeju Wyrobcu.

Kto zostanie ministrem kultury? Rafał Grupiński czy Małgorzata Kidawa-Błońska?

W kontekście resortu kultury mówiło się też o kandydaturze Pawła Kowala, który był w przeszłości wiceministrem spraw zagranicznych. On jednak pełni obecnie misję pełnomocnika do spraw odbudowy Ukrainy.

Teraz największe szanse na obsadzenie fotelu ministra kultury mają dwie osoby.

Rafał Grupiński ma doświadczenie akademickie i wydawnicze. Wykładał historię kultury i estetyki na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Był założycielem i redaktorem naczelnym niezależnego miesięcznika literackiego „Czas Kultury”. Współtworzył wspólnie z Krystyną i Ryszardem Krynickimi serię wydawniczą A5. Pracował w wydawnictwie Prószyński i Spółka, zajmował się radiem, telewizją, programami edukacyjnymi.

Małgorzata Kidawa-Błońska, obecna marszałek Senatu, również jest osobą znakomicie zorientowaną w środowisku kultury oraz systemie kultury, który powinien być zreformowany. Małgorzata Kidawa-Błońska ma doświadczenia jako producentka filmowa (jej mężem jest reżyser Jan Kidawa-Błoński), była członkinią sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Po tym, jak Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji, w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wśród polityków rozważanych do zajęcia tego stanowiska wymienia się marszałek Sejmu, Małgorzatę Kidawę-Błońską i senatora Rafała Grupińskiego.

Andrzej Wyrobiec: Czy wróci do Bagateli?

Pozostało 88% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?