W piątek w życie wchodzi tzw. mała reforma medialna. W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną wcześniej przez Sejm i Senat nowelizację przepisów o radiofonii i telewizji, kończąc tym samym proces legislacyjny w tej sprawie. W czwartek wieczorem ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Prezydenckiej asygnaty doczekały się też przyjęte ustawy o służbie cywilnej, o systemie oświaty znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków, o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zintegrowanym systemie kwalifikacji.
– Prezydentowi zależy na tym, by media publiczne były bezstronne, obiektywne i wiarygodne. Dziś trudno powiedzieć, żeby media publiczne cechowały się takimi właśnie kryteriami – tłumaczyła decyzję podjętą przez prezydenta szefowa jego kancelarii minister Małgorzata Sadurska. – Obserwujemy, że bardzo często subiektywna, własna opinia dziennikarza zastępuje obiektywną informację, która powinna docierać do telewidza lub radiosłuchacza – powiedziała szefowa kancelarii.
– Pan prezydent dał szansę parlamentowi na stworzenie takich norm i przepisów prawnych, które zagwarantują w przyszłości, że media publiczne, narodowe będą rzetelne, obiektywne i wiarygodne – dodała.
Nowelizacja oznacza kadrową rewolucję w TVP i Polskim Radiu. Po ogłoszeniu nowelizacji ustawy medialnej wygasną kadencje zarządów i rad nadzorczych tych spółek. Ograniczeniu ulegną też składy rad nadzorczych – będą one trzyosobowe.