Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?

W Sejmie odbyły się głosowania nad czterema projektami ustaw ws. przepisów liberalizujących aborcję złożonymi przez partie koalicji rządzącej. Projekty nie zostały odrzucone w pierwszych czytaniach i zostaną skierowane do powołanej specjalnie komisji nadzwyczajnej.

Aktualizacja: 12.04.2024 16:25 Publikacja: 12.04.2024 14:45

Sala obrad Sejmu

Sala obrad Sejmu

Foto: PAP, Radek Pietruszka

zew

Głosowania odbyły się dzień po sześciogodzinnej debacie nad projektami, która odbyła się w Sejmie.

Projekty liberalizujące aborcję: Jak zagłosował Sejm?

Najpierw odbyło się głosowanie w sprawie projektu Lewicy zmieniającego Kodeks karny w kierunku częściowej depenalizacji i dekryminalizacji czynów związanych z aborcją. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu poparło 204 posłów, przeciw było 223, 15 wstrzymało się od głosu. Wniosek został odrzucony.

Czytaj więcej

Referendum ws. aborcji. Trzeciej Drodze zabrakło podpisów do złożenia wniosku

Następnie przeprowadzono głosowanie w sprawie projektu Lewicy legalizującego aborcję do 12. tygodnia ciąży. Wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu poparło 206 posłów, przeciw było 222, 16 wstrzymało się od głosu. Wniosek przepadł.

W głosowaniu o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dotyczącego realizacji zobowiązania programowego dotyczącego odwrócenia skutków orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży, złożonego przez Trzecią Drogę, wzięło udział 438 posłów. Odrzucenia ustawy chciało 171 posłów, przeciw było 244, 23 wstrzymało się od głosu - wniosek nie zyskał poparcia.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by zobaczyć ilość głosów (liczba w nawiasie).

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Czwarte głosowanie dotyczyło projektu Koalicji Obywatelskiej legalizującego aborcję do 12. tygodnia ciąży. Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem projektu było 206 posłów, przeciw głosowało 222, od głosu wstrzymało się 16.

Prowadzący obrady marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaproponował, by Sejm skierował cztery projekty dotyczące aborcji do komisji nadzwyczajnej, która zostanie powołana w celu ich rozpatrzenia. - Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął - zaznaczył Hołownia. Posłowie nie wyrazili sprzeciwu. Marszałek zapowiedział zwołanie konwentu seniorów w celu uzupełnienia porządku obrad i niezwłocznego powołania komisji nadzwyczajnej.

Przepisy aborcyjne w Europie

Przepisy aborcyjne w Europie

Foto: PAP

Po godz. 15:00 rozpoczęło się pierwsze czytanie przedstawionego przez prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Czytaj więcej

Aborcja w Sejmie. Sachajko: Dla was ważniejsze dziki niż dzieci w łonach matek

Sójka: Niezgodne z konstytucją. Żukowska: Historyczny dzień

Była minister zdrowia Katarzyna Sójka (PiS) powiedziała, że wszystkie cztery projekty w świetle konstytucji są niekonstytucyjne, o czym wnioskodawcy muszą wiedzieć.

Z kolei Anna Maria Żukowska (Lewica) oceniła, że piątek to w Sejmie "historyczny dzień", ponieważ do drugiego czytania przeszły trzy projekty liberalizujące aborcję i jeden dekryminalizujący. - Cieszę się - mówiła.

Przemysław Wipler (Konfederacja) podkreślił, że gdyby głosowano przyjęcie projektów, to proponowane zmiany w ustawach zostałyby odrzucone. Poseł dodał, że projekty są niezgodne z konstytucją i zostaną zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Czytaj więcej

Dziewięciu posłów PSL chciało odrzucenia projektu Lewicy ws. liberalizacji aborcji

Wkrótce pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej

Posłowie poparli przystąpienie do drugiego czytania projektu uchwały (za było 241 osób, przeciw - 197, jedna wstrzymała się od głosu). Niedługo potem odbyło się kolejne głosowanie. Za przyjęciem całości projektu uchwały było 241 posłów, przeciw zagłosowało 182, zaś 14 wstrzymało się od głosu.

- Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Na podstawie art. 20 ust. 2 regulaminu Sejmu zwołuję pierwsze posiedzenie komisji w celu ukonstytuowania. Poprowadzi je wicemarszałek Monika Wielichowska - powiedział Szymon Hołownia informując, że posiedzenie rozpocznie się 30 minut po zakończeniu głosowań.

Kiedy aborcja jest w Polsce legalna?

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku aborcja jest w Polsce legalna tylko przy dwóch przesłankach: gdy zagrożone jest życie i zdrowie kobiety lub gdy ciąża jest skutkiem czynu przestępczego.

Wyrok TK usunął z przesłanek pozwalających na legalną aborcję przesłankę mówiącą o wadach płodu.

Czytaj więcej

Leszczyna o tweecie Kotuli z instrukcją wykonania aborcji: Ja bym go nie zamieściła

Wyrok z 2020 roku wywołał protesty kobiet, które przybrały formę tzw. czarnych marszów. W kampanii wyborczej przed wyborami do parlamentu w 2023 roku KO i Lewica zapowiadały wprowadzenie w Polsce legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży, a Trzecia Droga — powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku TK i referendum.

Idei referendum ws. przepisów aborcyjnych sprzeciwiają się Lewica i wielu polityków KO — argumentują oni, że w kwestii praw człowieka nie przeprowadza się referendów.

Prawo aborcyjne na świecie

Prawo aborcyjne na świecie

Foto: PAP

Co grozi za wykonanie nielegalnej aborcji w Polsce?

Na podstawie artykułu 152 Kodeksu karnego w Polsce karana jest pomoc w wykonaniu aborcji. Samej kobiecie, która dobrowolnie poddaje się aborcji, nie grożą sankcje.

Osoba, która "za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy" jest zagrożona karą więzienia do lat 3.

Czytaj więcej

Debata o aborcji. Katarzyna Kotula: Już dzisiaj ciążę przerwać można do końca ciąży

Taka sama kara grozi osobie, która "udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania".

Kwalifikowaną formą tego przestępstwa jest sytuacja gdy do aborcji dochodzi w momencie kiedy "dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej". Wówczas minimalna kara to 6 miesięcy, a maksymalna - 8 lat więzienia.

Pozostało 98% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?