Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska

W środę Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. W głosowaniu dotyczącym mechanizmu tzw. dobrowolnej solidarności 272 eurodeputowanych było przeciw, w tym członkowie PiS, PO i PSL.

Aktualizacja: 15.04.2024 15:02 Publikacja: 10.04.2024 20:44

Parlament Europejski

Parlament Europejski

Foto: AFP

Europosłowie w środę głosowali nad dziesięcioma projektami, które wchodzą w skład paktu migracyjnego. 

Wszystkie projekty zostały przyjęte głosami większości członków Europejskiej Partii Ludowej, Sojuszu Socjalistów i Demokratów oraz grupy Odnówmy Europę.

W środę na konferencji prasowej premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji, mimo przyjęcia przez PE paktu migracyjnego.

Czytaj więcej

Parlament Europejski przyjął reformę migracyjną Unii Europejskiej

W głosowaniu dotyczącym mechanizmu tzw. dobrowolnej solidarności 301 europosłów głosowało za, 272 było przeciw, a 46 wstrzymało się od głosu.

Projekt zakłada, że solidarność będzie obowiązkowa, ale relokacja dobrowolna, co oznacza, że kraje nie chcące przyjmować azylantów, aby rozpatrzyć ich wnioski, będą mogły prosić o zwolnienie z relokacji. W takiej sytuacji mogą wykazać, że same zmagają się z presją migracyjną obecnie lub że w niedalekiej przeszłości przyjęły wielu imigrantów. Ten warunek obecnie wypełniałaby Polska. Mogą też zdecydować, że wolą zapłacić innym krajom za przyjęcie azylantów – po 20 tys. euro za każdą osobę. 

Pakt migracyjny. Jak głosowali polscy europosłowie?

Za przyjęciem takiego rozwiązania głosowała część polskich europosłów, m.in.: Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut i Leszek Miller.

Przeciw byli: Joachim Brudziński, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel Karol Karski, Beata Kempa, Izabela Kloc, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Rafał Romanowski, Bogdan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska, Kosma Złotowski, Magdalena Adamowicz, Krzysztof Brejza, Jerzy Buzek, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Danuta Hübner, Adam Jarubas, Jarosław Kalinowski, Włodzimierz Karpiński, Ewa Kopacz, Elżbieta Łukacijewska, Janina Ochojska i Sylwia Spurek.

Od głosu wstrzymali się Róża Thun i Bogusław Liberadzki.

Z raportu opublikowanego na stronie Parlamentu Europejskiego wynika, że trzech polskich europosłów dokonało korekty w swoim głosowaniu i wstrzymało się od głosu: Marek Belka, Robert Biedroń i Łukasz Kohut.

Jak informuje portal Politico, prezydent Francji Emmanuel Macron dzwonił do Donalda Tuska i chciał go nakłonić do tego, by „przekonał swoich centroprawicowych posłów do wstrzymania się od głosu”.

Europosłowie w środę głosowali nad dziesięcioma projektami, które wchodzą w skład paktu migracyjnego. 

Wszystkie projekty zostały przyjęte głosami większości członków Europejskiej Partii Ludowej, Sojuszu Socjalistów i Demokratów oraz grupy Odnówmy Europę.

Pozostało 89% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?