Mark Rutte, szef holenderskiego rządu od 2010 roku, przez lata był jednym z najostrzejszych krytyków ekipy PiS. Nie bez racji zarzucał jej łamanie zasad rządów prawa i demokracji. Jednak w swoim kraju Rutte, który wciąż stoi na czele rządu technicznego — choć od grudnia zeszłego roku nie jest już liderem umiarkowanie konserwatywnej Partii na Rzecz Wolności i Demokracji (VVD) - stosuje już zupełnie inną miarę. Po listopadowych wyborach parlamentarnych, w których zwycięstwo odniosła skrajnie prawicowa Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa zdobywając 23 proc., zaangażował się w negocjacje nad utworzeniem z nią koalicyjnego rządu.
O możliwości współdziałania z Wildersem jeszcze przed wyborami otwarcie mówiła obecna liderka VVD Dilan Yesilgoz. Do Sojusz ma też przystąpić Nowy Kontrakt Społeczny (NSC) oraz Ruch Rolnik-Obywatel (BBB). Ostatecznie w marcu to lider NSC Pieter Omtzigt oświadczył, że nie zgodzi się, aby Wilders został premierem. Wskazywał w szczególności na jego zdaniem ogromne wydatki bez pokrycia (np. na darmowy transport publiczny) jakie planuje lider PVV.
Rozmowy koalicyjne jednak nie upadły. Mowa teraz o powołaniu przez cztery ugrupowania, które miałyby 86 mandatów w 120-osobowym parlamencie, rządu technicznego. W przeszłości Wilders, który zaczynał karierę w ugrupowaniu PVV, wspierał już co prawda rząd Ruttego, ale spoza koalicji rządowej. Teraz po raz pierwszy skrajna prawica zostałaby włączona na pełnych prawach do procesu kierowania królestwem.
Czytaj więcej
Nie możemy poprzeć wyboru na stanowisko sekretarza generalnego NATO osoby, która wcześniej chciała rzucić Węgry na kolana - powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó.
Wilders chce wstrzymać dostawy broni dla Ukrainy. Popierał uznanie aneksji Krymu
Za takim rozwiązaniem opowiada się większość członków VVD. Przyzwyczajeni od 14 lat do sprawowania władzy, nie chcą z niej rezygnować. To jednak kłopotliwy układ dla Marka Rutte, który musi zdobyć poparcie wszystkich krajów NATO aby na szczycie w Waszyngtonie w lipcu zostać nowym sekretarzem generalnym Paktu. Jego główną rolę będzie dalsza mobilizacja aliantów na rzecz wsparcia Ukrainy.