Trybunałowi Konstytucyjnemu poświęcone są artykuły 188-197 konstytucji.
Jaką funkcję pełni w Polsce Trybunał Konstytucyjny?
Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Sędzią Trybunału Konstytucyjnego można być tylko raz.
Prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Do 2016 roku kadencja prezesa TK upływała wraz z jego odejściem z Trybunału — jednak artykuł 10 ust. 2 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK z 30 listopada 2016 r. ustanowił ją na sześć lat.
Przepis ten doprowadził do kryzysu w obecnym Trybunale Konstytucyjnym. Prezes Julia Przyłębska została prezesem TK 20 grudnia 2016 roku — już po opublikowaniu ustawy z 30 listopada (co wydarzyło się dzień wcześniej), ale przed jej wejściem w życie (co miało miejsce 3 stycznia 2017 roku). W związku z tym sama Przyłębska uważa, że jej kadencja na stanowisku prezesa TK zakończy się, gdy zakończy się jej dziewięcioletnia kadencja sędziego Trybunału — ale grupa sędziów (z wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego Mariuszem Muszyńskim na czele) przekonywała, że Przyłębska od grudnia 2022 roku nie jest już prezesem Trybunału. W 2023 roku spór ten sparaliżował prace Trybunału, który nie był w stanie zebrać się w pełnym składzie.
Skład Trybunału Konstytucyjnego (stan na 17 kwietnia 2024 roku)