W grudniu 2022 r. Polskie Radio Szczecin, informując o skazaniu w 2021 r. byłego urzędnika Urzędu Marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego za czyny pedofilskie, zamieściło informacje umożliwiające identyfikację skrzywdzonego chłopca. Internauci szybko ujawnili, że ofiarą był syn posłanki PO Magdaleny Filiks. Nastolatek w marcu 2023 roku popełnił samobójstwo.
Autorem materiału, który pozwolił na ustalenie tożsamości chłopca był Tomasz Duklanowski, ówczesny redaktor naczelny Radia Szczecin.
Duklanowski w listopadzie złożył oświadczenie o rezygnacji ze stanowiska, a audycje, które zostały wyemitowane w Radiu Szczecin i TVP Info pod koniec 2022 roku zostały poddane "wnikliwej analizie i szczegółowej ocenie pod kątem zgodności działania nadawców z przepisami prawa medialnego z uwzględnieniem norm Konstytucji RP oraz Konwencji Rady Europy o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności". O przeprowadzonych czynnościach poinformowała Press rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska.
Czytaj więcej
W zgiełku wywołanym wokół mediów publicznych giną fakty i prawo. Uporządkujmy to zatem. Ich likwidacja jest środkiem ostatecznym (ultima ratio) kiedy rząd wyczerpał istniejące możliwości prawne „uratowania” tych podmiotów.
KRRiT nie nałoży kary na Radio Szczecin i TVP Info
- W toku postępowania ustalono, że upublicznienie problemu pedofilii wśród osób wykonujących ważne zadania administracji państwowej zmierzało do realizacji ochrony społecznie uzasadnionego interesu, jakim niewątpliwie jest wykrywanie przestępstw tego rodzaju, ich nagłaśnianie i napiętnowanie, tym bardziej jeśli zaistniały nieprawidłowości takie, jak przemilczanie tego tematu — dodała rzeczniczka.