Kilka dni temu Jarosław Kaczyński dzwonił w nocy do prezesa TVP. "Pytałem, czy to już"

To co dzisiaj się dzieje nie jest bardzo dalekie od tego co się wydarzyło w stanie wojennym. - mówił w rozmowie z Radiem Wnet Jarosław Kaczyński.

Publikacja: 22.12.2023 07:55

Jarosław Kaczyński i były prezes TVP

Jarosław Kaczyński i były prezes TVP

Foto: PAP/Paweł Supernak

arb

Kaczyński mówiąc o zmianach w mediach publicznych zarzucił nowej większości bezprawne działania podejmowane wobec TVP i Polskiego Radia.

Jarosław Kaczyński o zmianach w mediach: Z punktu widzenia nowej władzy krytyka jest niedopuszczalna

- W sposób całkowicie bezprawny Telewizja Polska jest przejmowana przez obecne władze, podejmowana jest próba przejęcia. Obecne władze nie ukrywają, że z ich punktu widzenia krytyka władzy, w tym wypadku krytyka ich władzy, jest niedopuszczalna. Nie miały takiego poglądu wtedy, gdy były w opozycji — bo np. TVN niczym innym niż krytyką władzy i budowaniem urojonej rzeczywistości się nie zajmował - mówił prezes PiS.

Czytaj więcej

Spór o media publiczne. Chaos prawny i polityczny. Odpowiedzialność spada na PiS

- Zmiana (w mediach publicznych) ma to urojenie dotyczące czasu, który — w ich przekonaniu minął już na zawsze, a w naszym przekonaniu to tylko krótka przerwa — utrwalać - dodał.

Następnie Kaczyński był pytany czy — jego zdaniem — przejęcie władzy w mediach publicznych przez nową większość przebiegało zgodnie z założonym przez władze planem, czy może sytuacja wymknęła się spod kontroli.

- To na pewno było zaplanowane, bo różnego rodzaju operacje, w szczególności na Woronicza, wskazują na bardzo precyzyjne zaplanowanie tych operacji. Jeśli chodzi o inne elementy tego planu — proszę zwrócić uwagę, że część odbiorców telewizji naziemnej straciła możliwość odbioru, sam do takich należę. Stąd, kiedy wróciłem parę dni temu z Krakowa ok. 3 w nocy i otworzyłem telewizor i zobaczyłem, że jest brak sygnału, zadzwoniłem najpierw do jednej osoby, drugiej, nie odbierały, zadzwoniłem w końcu do samego prezesa Telewizji, prezesa (Piotra) Matyszkowicza, żeby się dowiedzieć czy to już i czy to w sposób, który został zastosowany w stanie wojennym. Ale okazało się, że to mój błąd, nie dokonałem odpowiednich zmian w swoim telewizorze — wspominał prezes PiS.

Czytaj więcej

Jak PiS na Woronicza buduje nowy mit i dlaczego TVP nie bronią dziennikarze

W nocy z 14 na 15 grudnia Emitel, operator nadajników sygnału radiowo-telewizyjnego, przełączył je na nowy standard – DVB-T2/HEVC w Polsce zachodniej. W nocy z 18 na 19 grudnia to samo stało się w Polsce wschodniej. Formalnie skończył się w ten sposób refarming cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Prywatni nadawcy, których kanały dostępne drogą naziemną musiały zmienić sposób nadawania już w 2022 r., natomiast TVP na wniosek resortu spraw wewnętrznych została zwolniona z tego obowiązku do stycznia 2024 r.

- Ale to co dzisiaj się dzieje nie jest bardzo dalekie od tego co się wydarzyło w stanie wojennym. Cel jest mniej więcej ten sam — kontynuował Kaczyński.

Gdybym jakimś cudem był w tym momencie prezydentem to znalazłbym sposób na rozwiązanie tej sprawy w taki sposób, że Telewizja Publiczna nadawałaby te same programy co zwykle

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

- Mamy taką sytuację, która ma doprowadzić do utrwalenia tej władzy i — co jest najgorsze — do zrealizowania projektu, który funkcjonuje w UE i który jeśli chodzi o Polskę ma doprowadzić do całkowitego utracenia suwerenności, niepodległości i w istocie staniemy się terenem zamieszkiwania Polaków zarządzanym z zewnątrz, a dokładnie z Brukseli, a jeszcze dokładniej z Berlina — stwierdził prezes PiS.

Jarosław Kaczyński: Gdybym był prezydentem TVP nadawałaby te same programy co zwykle

Kaczyński był też pytany czy prezydent Andrzej Duda mógł zrobić więcej, by powstrzymać działania władzy dotyczące mediów publicznych.

- Ja nie chcę komentować słów pana prezydenta, na podsumowanie przyjdzie czas po końcu kadencji. Gdybym jakimś cudem był w tym momencie prezydentem to znalazłbym sposób na rozwiązanie tej sprawy w taki sposób, że Telewizja Publiczna nadawałaby te same programy co zwykle, nadawaliby je ci sami ludzie — odpowiedział.

Kaczyński mówiąc o zmianach w mediach publicznych zarzucił nowej większości bezprawne działania podejmowane wobec TVP i Polskiego Radia.

Jarosław Kaczyński o zmianach w mediach: Z punktu widzenia nowej władzy krytyka jest niedopuszczalna

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?