W Głównym Urzędzie Miar znajduje się instrukcja obsługi wideorejestratora PolCam PC2006, używanego do kontroli prędkości. Na stronie 13 zawarto opis funkcji pilota. Przy obrazku z niebieskim przyciskiem napisano „brak funkcjonalności w modelu PC2006”. Klawisz powinien więc nie działać, jednak policja nagminnie używa go do kontroli prędkości, skutkujących mandatami czy odebraniem praw jazdy.
Tak wynika z naszych kolejnych ustaleń dotyczących wideorejestratorów PC2006, urządzeń z kamerą i monitorem, instalowanych w policyjnych radiowozach. Umożliwiają nagrywanie ruchu drogowego i kontrolę prędkości, a o tym, że legalność pomiarów budzi duże wątpliwości, pisaliśmy przed tygodniem. Powód? Urządzenie zostało wykonane niezgodnie z decyzją prezesa Głównego Urzędu Miar z 2006 roku o tzw. zatwierdzeniu typu.
Czytaj więcej
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, powstałe w styczniu tego roku, zastąpiło działające w komendzie głównej i w komendach wojewódzkich piony do walki z cyberprzestępczością. Choć policjanci i cywile są kuszeni wysokimi pensjami, to dotąd w CBZC udało się zatrudnić tylko 351 funkcjonariuszy.
Zanim prezes GUM wydał decyzję, poinformował producenta, że zatwierdzenie może uzyskać wyłącznie przyrząd z trybem pracy z przyciskiem w kolorze pomarańczowym. Na potrzeby badania w GUM producent odłączył więc inne tryby, m.in. z przyciskiem niebieskim, o czym świadczy instrukcja obsługi złożona w GUM. W urządzeniach dostarczonych policji tryb niebieski nie został jednak zdezaktywowany, a policja dostała inną niż GUM instrukcję obsługi.
Prof. Artur Mezglewski, prawnik, autor komentarza do prawa o ruchu drogowym ze Stowarzyszenia Prawo na Drodze, mówił nam, że nielegalne są wszystkie pomiary tym urządzeniem, nawet w trybie pomarańczowym, bo zostało ono wykonane niezgodnie z decyzją GUM.