Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejne niekorzystne orzeczenie dotyczące opodatkowania odsetek. Uznał, że fiskus ma prawo żądać PIT od oprocentowania zasądzonego za zwłokę w wykupie gruntu przez miasto.
Plan pokrzyżował plany
Sprawa dotyczyła nieruchomości, którą podatniczka dostała w spadku. Okazało się jednak, że zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego miasta grunt jest przeznaczony na „centralne funkcje miasta". A to uniemożliwiało wykorzystanie nieruchomości na potrzeby spadkobierczyni. Dlatego na podstawie art. 36 ust. 1 i 37 ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zwróciła się do miasta o jej wykup. Gdy jej prośba pozostała bez odpowiedzi, wniosła pozew do sądu o „przymuszenie" urzędu do wykupienia gruntu i o zasądzenie od kwoty ustalonej przez biegłego sądowego odsetek. Sąd orzekł o obowiązku wykupu nieruchomości i zobowiązał miasto do zapłaty odsetek w sumie za ponad pięć lat.
Kobieta uważała, że od ustawowych odsetek, stanowiących rekompensatę za brak wykupu w terminie jej nieruchomości, nie musi płacić PIT. Odsetki ustawowe od kwoty głównej są rekompensatą za to, że przez wiele lat nie mogła czerpać korzyści adekwatnych do wartości, którą stanowiła jej nieruchomość. Należność główna była zaś zwolniona z PIT. Początkowo starała się uzyskać potwierdzenie tego stanowiska w interpretacji, a gdy to się nie powiodło, wystąpiła z wnioskiem o nadpłatę.
Czytaj także:
Odsetki od odszkodowania za bezprawnie wywłaszczenie z PIT - wyrok NSA