W spadku po ojcu, który był Francuzem, dostałem dom. Czy muszę zapłacić podatek w Polsce, niezależnie od francuskiego i mimo tego, że dom znajduje się we Francji? – pyta czytelnik.
Pierwsza wiadomość jest zła. - Jeśli czytelnik jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to musi rozliczyć zagraniczny spadek w Polsce. Niezależnie od tego, czy płacił daninę we Francji. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Francją nie obejmuje bowiem podatku od spadków i darowizn. Zatem możliwe jest podwójne opodatkowanie – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Vialto Partners.
Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa. – Nie ma znaczenia, że dom jest położony we Francji, spadkobierca powinien rozliczyć się w Polsce – tłumaczą konsultanci.
Czytaj więcej
Polak, który odziedziczył spadek w Niemczech, może być zaskoczony koniecznością podwójnego rozliczenia się z podatku spadkowego. Danina dla niemieckiego fiskusa zmniejszy jednak wartość spadku do opodatkowania w Polsce
Spadek po ojcu – czy mamy zwolnienie z podatku?
Druga wiadomość dla czytelnika jest już zdecydowanie lepsza. - Ma prawo do zwolnienia z podatku przysługującego najbliższej rodzinie (tzw. grupie zerowej), m.in. dzieciom – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska. – To zwolnienie można zastosować także do zagranicznych spadków – przyznaje Krajowa Informacja Skarbowa.