Niszczycielski żywioł w południowo-zachodniej Polsce unicestwił wiele obiektów budowlanych, inne uszkodził. W rezultacie z wielu z nich nie można korzystać tak jak przed tym kataklizmem. Są możliwości zwolnienia ich z podatku od nieruchomości, zwłaszcza gdy przestały istnieć lub nie nadają się do użytku.
– W zasadzie gmina, na której terenie doszło do zniszczeń, sama powinna wiedzieć, gdzie się znajdują takie zniszczone obiekty. Ma prawo wydać uchwałę generalnie zwalniającą z podatku od nieruchomości wszystkich poszkodowanych – zauważa Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy i wspólnik w kancelarii Thedy & Partners.
Czytaj więcej
Nowa decyzja rządu ws. powodzi: obszar stanu klęski żywiołowej będzie rozszerzony o cztery dolnośląskie powiaty. Odpadami po powodzi będzie można się zajmować tylko w sposób ustalony przez władze.
Powódź 2024. Zwolnienie z podatku od nieruchomości
Wskazuje on jednak na obowiązek poinformowania urzędu gminy o faktach mających wpływ na opodatkowanie, przewidziany w art. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Gmina może obniżyć podatek w związku ze zdarzeniem mającym wpływ na opodatkowanie. Osoba fizyczna powinna wystąpić do organu gminy w ciągu 14 dni od wystąpienia takiego zdarzenia. W podobnym terminie osoba prawna (np. spółka) powinna złożyć stosowną korektę deklaracji podatku od nieruchomości. Następnie urząd gminy wydaje decyzję adresowaną do tej osoby fizycznej, w której ustala wymiar podatku.