Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne - procedura uproszczona

Drugi w kolejności podatnik VAT, który chce skorzystać z procedury uproszczonej, ma obowiązek wystawić dla ostatniego w łańcuchu kontrahenta dokument sprzedaży zawierający szczególne dane.

Publikacja: 18.01.2016 02:00

Spółka ABC musi pamiętać, że aby skorzystać z procedury uproszczonej, na fakturze wystawionej dla firmy słowackiej, musi wpisać dodatkowe informacje.

Inne informacje

Stosownie do art. 136 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy w procedurze uproszczonej drugim w kolejności podatnikiem jest podatnik VAT, uznaje się, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zostało u niego opodatkowane, jeżeli wystawił on ostatniemu w kolejności podatnikowi VAT fakturę zawierającą oprócz danych wymienionych w art. 106e następujące informacje:

1) adnotację „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135–138 ustawy o ptu" lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 141 dyrektywy 2006/112/WE";

2) stwierdzenie, że podatek z tytułu dokonanej dostawy zostanie rozliczony przez ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej;

3) numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL, który jest stosowany przez niego wobec pierwszego i ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej;

4) numer identyfikacyjny stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej ostatniego w kolejności podatnika.

Zmodyfikowana ewidencja

Również prowadzona przez spółkę ABC ewidencja dla celów VAT ulega pewnej modyfikacji.

Drugi w kolejności podatnik VAT, do którego ma zastosowanie procedura uproszczona, jest obowiązany, oprócz danych określonych w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, podać w prowadzonej ewidencji:

- ustalone wynagrodzenie za dostawy w ramach procedury uproszczonej oraz

- nazwę i adres ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej (osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, obowiązanej do rozliczenia VAT z tytułu tej transakcji) (art. 138 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Trzeba także pamiętać, że warunkiem zastosowania art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT (tj. wyłączenie opodatkowania WNT także w państwie, które nadało numer, którym przy WNT posłużył się podatnik w sytuacji, gdy nabywca udowodni, że WNT zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej) jest wykazanie danych o przeprowadzonych transakcjach odpowiednio w deklaracji podatkowej oraz w informacjach podsumowujących.

Stosownie do art. 138 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku gdy drugim w kolejności podatnikiem jest w procedurze uproszczonej podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, jest on obowiązany wykazać dane o transakcjach odpowiednio w deklaracji podatkowej oraz informacjach podsumowujących (art. 138 ust. 5 ustawy o VAT).

Spółka ABC powinna zatem wykazać te transakcje w składanych za okres powstania obowiązku podatkowego: deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE.

Spółka ABC musi pamiętać, że aby skorzystać z procedury uproszczonej, na fakturze wystawionej dla firmy słowackiej, musi wpisać dodatkowe informacje.

Inne informacje

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie