Anna Jankowiak – archeolożka, naukowczyni, publicystka (w sieci znana jako Wiedźma od wiedzy)– wzięła na warsztat najbardziej znane z antyku stwory. W książce pt. „Bestie antyku” podzieliła je tematycznie na kategorie: smoki i węże, stworzenia leśne, wilkołaki i wampiry, giganci i cyklopi oraz demony i świat podziemny. Autorka przypomina, że mity są głęboko zakorzenione w kulturze, świadomości oraz języku. Dlatego zachęca, aby spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy niż estetyczna, ponieważ mitologie są kopalnią wiedzy o dawnych kulturach, ale również o nas samych. To, że przetrwały w jakiejś postaci do dzisiaj, świadczy o tym, że codzienne wyzwania, z którymi mierzyły się dawne społeczności, wciąż są nam bliskie. Tylko dzisiaj często widzimy je w zupełnie nowych formach i znaczeniach.
Czytaj więcej
Przez 40 lat tworzył perfekcyjne kopie. Do dziś nie wiadomo, czy któryś z jego obrazów nie jest przedstawiany jako oryginał.
Do napisania książki skłoniła Annę Jankowiak historia Meduzy, kiedyś przepięknej kobiety, którą rozwścieczona bogini Atena przemieniła w potwora z wężami zamiast włosów. Takich historii w jej książce znajdziemy mnóstwo. Choćby o Skylli, szczekającym potworze o sześciu głowach i trzech rzędach zębów. Została do tej postaci przemieniona przez zazdrosną czarodziejkę Kirkę, która nie mogła znieść, że bóg morza Glaukos zakochał się w pięknej niegdyś nimfie. Postaci takie jak Minotaur, Cerber, Sfinks powinniśmy kojarzyć z czasów szkolnych, aczkolwiek bez podstawowej wiedzy na temat świata bogów greckich i rzymskich można się w tej w książce pogubić. Dużym atutem publikacji są fotografie.