Niemal kompletne, nieregularnie ułożone skamieniałości sześciu owalnych jaj dinozaura odnaleziono w 2021 roku w dobrze zachowanym gnieździe na placu budowy w Ganzhou w prowincji Jiangxi położonej w południowo-wschodniej części Chin. Jest to obszar, który słynie ze znaczących odkryć paleontologicznych. Dopiero teraz jednak opublikowano wyniki badań skamieniałości.
Najmniejsze skamieniałości jaj dinozaurów odnalezione w Chinach
Odnalezione w Chinach skamieniałości jaj dinozaurów są rekordowo małe. Najmniejsze i najbardziej kompletne z nich ma jedynie 29 mm długości. Dzięki temu pobiło rekord najmniejszej skamieniałości jaja dinozaura. Do tej pory należał on do odkrytego w prowincji Zhejiang w Chinach jaja, które miało wymiary 45,5 mm x 40,4 mm x 34,4 mm. Odnalezione w Ganzhou tak małe skamieniałości znacząco poszerzają, zdaniem naukowców, wiedzę o różnorodności jaj dinozaurów.
Badania nad znalezionymi skamieniałościami prowadzili przez trzy lata naukowcy z Instytutu Badań Geologicznych Jiangxi, Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi w Wuhan oraz Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk. Wyniki opublikowali 14 października 2024 roku w Historical Biology – międzynarodowym czasopiśmie poświęconym paleobiologii, które wydawane jest od 1988 roku przez Taylor & Francis.
Informacje na temat skamieniałości znaleźć można również w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi w Wuhan. O przełomowym odkryciu już rozpisują się światowe media.