Herby, flagi, godła państwowe
Co ważne, nie ma obowiązku rejestrowania znaków towarowych, jednak podmioty zainteresowane sformalizowaniem ochrony, a tym samym jej wzmocnieniem, mogą ubiegać się o uzyskanie monopolu prawnego na znak towarowy. W tej sytuacji konieczne jest dokonanie zgłoszenia w wyspecjalizowanym organie ds. własności przemysłowej, który po jego otrzymaniu dokonuje oceny zdolności rejestracyjnej oznaczenia. Po pozytywnej weryfikacji udziela on zgłaszającemu prawa wyłącznego na znak towarowy. Ocena ta jest dokonywana między innymi na podstawie przepisów określanych mianem bezwzględnych przeszkód rejestracji znaku towarowego.
Ze względu na doniosłość tych regulacji badanie prowadzone jest ex officio. Jednym z przepisów zaliczanych do przedmiotowego katalogu jest wskazany art. 6ter konwencji paryskiej. Zabezpiecza on przed nieuprawnionym użyciem w zgłoszonym do ochrony znaku towarowym symbolu przynależnemu państwu lub międzynarodowej organizacji rządowej.
Konwencja paryska wskazuje, iż w przypadku państw ochrona dotyczy „herbów, flag i innych godeł państwowych Państw będących członkami Związku, przyjętych przez nie urzędowych oznaczeń i stempli kontrolnych i gwarancyjnych, a także wszystkiego, co z punktu widzenia heraldycznego byłoby ich naśladownictwem". Odnośnie do międzynarodowych organizacji rządowych katalog podlegających wpisowi symboli jest w nieznacznym stopniu odmienny i nie obejmuje przykładowo urzędowych oznaczeń i stempli kontrolnych i gwarancyjnych, natomiast umożliwia ochronę skrótów nazw lub nazw tych organizacji.
Nie ma nas na tej liście
Skorzystanie z mechanizmu przewidzianego w art. 6ter konwencji paryskiej wymaga zgłoszenia przez państwo (lub międzynarodową organizację rządową) do Biura Międzynarodowego Światowej Organizacji Własności Intelektualnej symboli określonych w tym przepisie. Po dokonaniu notyfikacji o fakcie tym powiadamiani są członkowie Związku (istnieje możliwość złożenia sprzeciwu odnośnie do zgłoszonego symbolu), a następnie informacja na listę prowadzoną na podstawie art. 6ter jest upubliczniana.
Biuro Międzynarodowe WIPO udostępnia wykaz symboli na swojej stronie internetowej (www.wipo.int/ipdl/en/6ter/). Jest to istotne, ponieważ eksperci zatrudnieni w organach ds. własności przemysłowej na całym świecie i badający zgłoszenia znaków towarowych mogą zweryfikować, czy dany symbol jest chroniony.
Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej (z wyjątkiem Luksemburga, Łotwy i Polski) uzyskały wpisy swoich symboli państwowych na listę na podstawie art. 6ter konwencji paryskiej. Zdecydowanie najwięcej wpisów zostało dokonanych na wniosek Niemiec (128 symboli), wśród których znacząca część dotyczy symboli poszczególnych landów Republiki Federalnej Niemiec. Wpisane na listę symbole mają różnorodny charakter. Znajdują się na niej przykładowo flagi państwowe (m.in. Estonia), inne godła państwowe (m.in. oznaczenie „Carabinieri" wpisane na wniosek Włoch), herby (m.in. herb Litwy przedstawiający konnego rycerza ze wzniesionym nad głową mieczem i tarczą z herbem własnym Władysława Jagiełły) czy też urzędowe oznaczenia i stemple kontrolne i gwarancyjne (m.in. oznaczenie „Spania" przeznaczone do sygnowania towarów przeznaczonych na eksport wpisane na rzecz Hiszpanii). Polska uzyskała wpis na przedmiotową listę wyłącznie na podstawie art. 7 konwencji o kontroli i cechowaniu wyrobów z metali szlachetnych z 15 listopada 1972 r. Symbole te dotyczą jednak oznaczeń używanych do sygnowania wyrobów ze złota, srebra oraz platyny i nie ma podstaw do uznania ich za symbole o charakterze państwowym. Warto odnotować, że art. 6ter konwencji paryskiej ma odpowiednio zastosowanie do wzorów przemysłowych, jednej z kategorii przedmiotów własności przemysłowej.