Od kilku dni trwa dyskusja na temat tubek z mocnymi alkoholami, które jeden z producentów wprowadził na rynek. Tubki przypominają zarówno kształtem jak i kolorystyką musy owocowe. Prawnicy i politycy rozmawiają o tym, czy można wprowadzić na rynek towar, który jest reglamentowany i szkodliwy dla zdrowia, w opakowaniu lub kształcie podobnym do produktu zdrowego, ekologicznego, a zwłaszcza kierowanego do dzieci i młodzieży. Pojawiły się doniesienia o przypadkach gdy seniorzy kupowali alkotubki swoim wnukom myląc je z owocowymi deserami. Efektem dyskusji jest już wycofanie tych produktów z obrotu a zapowiadana jest zmiana prawa skutkująca zakazaniem takiej praktyki w przyszłości.
Czytaj więcej
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła dziś rezygnację Piotra Jabłońskiego – dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) i odwołała go z zajmowanego stanowiska - przekazał na platformie X resort zdrowia. Dymisja ma związek ze sprawą tzw. alkotubek.
Nie chciałbym prowadzić tu dyskusji na temat szkodliwości alkoholu i wprowadzania konsumentów w błąd opakowaniami produktów. Chciałbym natomiast pokazać, że w sposób podobny do alkotubek mogą działać tzw. zakazane systemy AI.
Z początkiem sierpnia 2024 r. rozpoczął się w Unii Europejskiej proces wchodzenia w życie przepisów Rozporządzenia o sztucznej inteligencji. Jest on stopniowy i potrwa do sierpnia 2027 roku. Jako pierwsze wchodzą w życie już 2 lutego 2025 roku przepisy zakazujące używania oraz wprowadzania na rynek systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych. Za ich wykorzystanie lub dystrybuowanie nałożone mogą zostać dotkliwe administracyjne kary pieniężne, do 35 milionów euro lub 7% całkowitego rocznego światowego obrotu firmy z poprzedniego roku.
Praktyki zakazane zostały zdefiniowane w art. 5 AI Aktu. Jako że sam przepis jest dość ogólny, Komisja Europejska zobowiązała się przedstawić przykłady systemów objętych zakazem oraz podać szczegółowe informacje pozwalające ocenić, czy dany system wpisuje się w kryteria określone w Rozporządzeniu. Ma to nastąpić na przełomie 2024 i 2025 roku. Ale firmy powinny już dostosowywać się do nowych przepisów. Wyjaśnijmy zatem jak rozumieć te najbardziej niejasne.