Skandalem jest powszechne zjawisko wszczynania postępowań podatkowych na krótko przed upływem terminu przedawnienia potencjalnych zobowiązań. Niestety ciągle na wręcz przestępczy proceder „hodowania” przez fiskusa odsetek przyzwalają sądy administracyjne. Powoduje to absurdalną sytację, że jednym z najczęściej stosowanych przepisów Ordynacji podatkowej jest art. 70 par. 4 mówiący o tym jakie są niezbędne warunki dla przerwania biegu terminu przedawnienia.
Prezentowane przez sądy administracyjne od ponad 25 lat podejście, do tego mocno opresyjnego dla obywateli przepisu, pokazuje jak niewielkie znaczenie mają prawa obywatela-podatnika będącego w sporze z organem podatkowym.
Czytaj więcej
Uprawnienie Prezesa NSA wynikające z art. 191 ust. 1 Konstytucji do kierowania wniosków do TK o stwierdzenie niezgodności przepisu z Konstytucją nie dotyczy jedynie ochrony majątku sędziów, a taki wniosek wpłynął - K 3/23. Ma to być przede wszystkim niezwykle ważne zabezpieczenie majątku obywateli poszkodowanych błędną linią orzeczniczą tego sądu, która przyzwalała na stosowanie niezgodnego z Konstytucją przepisu. Jednak takie wnioski nie są kierowane.
Treść przepisu jest jasna: Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Wynika z niego, że aby przerwać bieg przedawnienia muszą być spełnione określone warunki. Po pierwsze musi na obywatelu ciążyć zgodnie z prawem określone wymagalne zobowiązanie, którego on dobrowolnie nie zapłacił. Dopiero wtedy bowiem można wszcząć egzekucję, gdy zobowiązany uchyla się z wykonaniem obowiązku. Kolejnym warunkiem bez spełnienia którego nie osiągnie się skutku w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia jest zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym zawiadomiony zostanie podatnik. Trudno wyobrazić sobie bardziej proste i logicznie racjonalne warunki.
Jednak praktyka stosowania i interpretowania wskazuje, że zwracano uwagę przede wszystkim na wygodę, ułatwienie pracy administracji, a pomijano ochronę elementarnych praw obywateli.