Czytaj więcej
Do Sądu Rejonowego w Rzeszowie trafił akt oskarżenia przeciwko Janowi B. i 11 innym osobom, oskarżonym łącznie o popełnienie 26 przestępstw - informuje Prokuratura Krajowa.
Jako FPP od lat występujemy jako amicus curiae przez tą Izbą, poważnie krytykujemy wiele orzeczeń wydawanych przez sądy administracyjne. Jednak walcząc o prawa podatników nie walczymy z sądami. Przeciwnie walczymy o sądy - gdyż orzecznictwo zgodne z prawem to orzecznictwo zgodne z prawami podatnika. Dobry sąd to skarb narodowy. Dlatego właśnie występujemy jako „przyjaciel sądu”. Walczymy w sądach o ochronę praw podatników. Walczymy nie o korzystne dla podatników wyroki, bo w praworządnym państwie nie ma podziału na wyroki korzystne dla podatników i niekorzystne dla podatników. Wyroki mają być zgodne z prawem.
Aby łączyć sędziów NSA z jakimś postępowaniem prowadzonym przez organy ścigania w pierwszej kolejności należałoby wykazać, że są wątpliwości co do zgodności z prawem wydanego przez nich orzeczenia. I tu pojawia się szczególnie ważne zagadnienie.
Prawo podatkowe i same orzeczenia w jego zakresie mają być jednoznaczne i zrozumiałe dla obywateli. Czyli powinny być wyjątkowo łatwo sprawdzalne. Sprawdzalne na poziomie intersubiektywnej weryfikowalności. W przypadku podatków od danego zdarzenia gospodarczego może być tylko jeden podatek - albo w ogóle go nie ma. Nie ma możliwości prawnej aby można było w różny sposób opodatkować dane zdarzenie. Wyraźnie jest to zagwarantowane w Konstytucji, w orzecznictwie naszego Trybunału Konstytucyjnego oraz w dogmatyce prawa.
Na podstawie danych udostępnionych przez Prokuraturę przedmiotowy wyrok można znaleźć w bazie orzeczeń NSA i każdy może się z nim zapoznać. Jego uzasadnienie nie budzi żadnych wątpliwości co do zgodności z prawem. Więc sprawa sędziów i wyroku nie powinna być przedmiotem zainteresowania prokuratury. Nie powinno się, w związku z jakimkolwiek postępowaniem karnym, łączyć tego orzeczenia. Oczywiście jako FPP zawsze służymy naszymi analizami.