Od 2016 r. rzecznik praw obywatelskich badał sytuację osób z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi przebywających w polskich więzieniach. Wynikiem tych prac jest monografia „Osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną osadzone w jednostkach penitencjarnych", a także kilka kasacji i wniosków o wznowienie postępowania karnego skierowanych do właściwych sądów.
Czytaj też: RPO o osobach chorych psychicznie w więzieniach
W więziennym szpitalu
Badając to zagadnienie, zwrócono również uwagę na problem stosowania prawa, tj. prewencyjne używanie kajdanek w więziennym szpitalu psychiatrycznym. Przypomnijmy, że Służba Więzienna dysponuje pięcioma szpitalami psychiatrycznymi, w których oprócz obserwacji sądowo-psychiatrycznej, prowadzone jest leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi.
Służba Więzienna jako formacja jest uprawniona do stosowania środków przymusu bezpośredniego, o których mowa w ustawie z 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (u.o.ś.p.b.). Z drugiej strony względem osób chorujących psychicznie należy stosować przepisy ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (u.o.z.p.), która w art. 3 stanowi, że pod pojęciem szpitala psychiatrycznego rozumie się zakład leczniczy podmiotu leczniczego w myśl przepisów o działalności leczniczej, sprawującego całodobową opiekę psychiatryczną lub odwykową, niezależnie od podmiotu, który je tworzy i utrzymuje. Nie ulega zatem wątpliwości, że jednostka lecznicza stworzona i utrzymywana przez Służbę Więzienną jest szpitalem psychiatrycznym.
Skuty nawet na terapii
Prewencyjne użycie środków przymusu bezpośredniego, takich jak siła fizyczna w postaci technik transportowych, kajdanki zakładane na ręce, na nogi lub zespolone, kaftan bezpieczeństwa, pas obezwładniający i kask obezwładniający, stosownie do art. 13 ust. 1 u.o.ś.p.b., może nastąpić w celu zapobieżenia ucieczce osoby ujętej, doprowadzanej, zatrzymanej, konwojowanej lub umieszczonej w strzeżonym ośrodku, areszcie w celu wydalenia lub osoby pozbawionej wolności, a także w celu zapobieżenia objawom agresji lub autoagresji tych osób. Rzecznik praw obywatelskich dostrzegł stosowanie w więziennym szpitalu psychiatrycznym kajdanek jako prewencyjnego środka przymusu bezpośredniego nawet podczas prowadzenia terapii indywidualnej lub grupowej.