Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski 5 kwietnia przybył do Polski z oficjalną wizytą. Prezydentowi towarzyszy Pierwsza Dama Ukrainy, Ołena Zełenska.
Prognozowanie dalszych losów wojny jest obarczone dużym ryzykiem. Niemniej można pokusić się o nakreślenie trzech bazowych scenariuszy. Pierwszy określmy mianem ukraińskiego. To scenariusz pozytywny dla zaatakowanego państwa, jak i również krajów w największym stopniu wspierających suwerenność i integralność terytorialną naszego wschodniego sąsiada. Są to państwa tzw. wschodniej flanki NATO, na czele z Polską i krajami bałtyckimi. Najbardziej zagrożone przez imperializm moskiewski.
Scenariusz sukcesu
Jest to scenariusz sukcesu Ukrainy na froncie, czyli wyparcia Moskali z okupowanych terytoriów, łącznie z Krymem. Zakłada, że dozbrojona przez Zachód armia ukraińska wiosną i latem będzie w stanie dokonać udanej kontrofensywy, a straty wojsk rosyjskich i ewidentna porażka na polu walki skłonią wadze Federacji Rosyjskiej do podjęcia rozwiązań dyplomatycznych.
Ten scenariusz ma swoje słabe strony. Po pierwsze, sojusznicy z Europy Zachodniej i USA nie są w stanie lub nie chcą w wystarczającym stopniu dozbroić i wyszkolić wojsk ukraińskich, aby odniosły one spektakularne zwycięstwo. A tylko taki sukces mógłby skłonić Moskwę do rozmów pokojowych. Oznacza to, że Kijów może napotkać opór mocno ufortyfikowanych Rosjan, który skaże obie strony na powtórkę krwawych walk pozycyjnych przypominających wielomiesięczną obronę Bachmutu.
Czytaj więcej
Po odwiedzeniu w czasie wojny Waszyngtonu, Londynu, Paryża i Brukseli Wołodymyr Zełenski znalazł w końcu czas na Warszawę. Tymczasem w sposób nieunikniony nadchodzi kryzys w stosunkach polsko-ukraińskich, co zapowiadają problemy ze zbożem z Ukrainy.