Centrum realizuje spektrum działań wspierających rozwój kultury, zachowanie tradycji i ochronę dziedzictwa narodowego, ale także kształtowanie postaw podtrzymywania tożsamości narodowej.
Tożsamość rozumiemy bowiem jako aksjologiczną ideę i formę życia zbiorowego – obie zbudowane na europejskiej wspólnocie doświadczeń historycznych. Konstytuowanie tożsamości narodowej, ale i europejskiej, wymaga inspirowania i zaangażowania, mobilizacji ruchów społecznych, środowisk społeczno-zawodowych twórców kultury, krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń i organizacji funkcjonujących w obszarze kultury, a personalistycznie – każdego z obywateli. Inspirujemy więc do partycypacji w kreowaniu kultury, tożsamości, aksjologii – do pielęgnowania tożsamości polskiej jako tożsamości europejskiej.
We współczesnym świecie nie jest możliwe rozwijanie kapitału społecznego i potencjału kulturowego na poziomie wspólnoty europejskiej bez stabilnej tożsamości narodowej, bez włączania różnych instytucji i organizacji społecznych do budowania sieci partnerstwa europejskich instytucji kultury, a przede wszystkim bez edukowania o wspólnej genezie cywilizacji europejskiej i mobilizacji do skutecznych działań w obszarze europejskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Powyższe założenia stanowią o zaangażowaniu NCK w przygotowanie obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski do wspólnoty narodów europejskich.
Wspólne dziedzictwo europejskich prądów filozoficznych i religijnych, wartości kulturalne i moralne ukształtowały tożsamość Europy jako rodziny narodów. Zadaniem NCK jest dbać właśnie o to, aby ramy wyznaczone przez wspólnotę idei i wartości stanowiły podstawę dyskursu publicznego w Polsce.
Polacy chcą Unii
Obchody 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie wymagają prounijnych działań marketingowych i reklamowych lub czysto ekonomicznych uzasadnień naszej obecności w UE. Według lutowych badań Instytutu Spraw Publicznych niemal 82 proc. Polaków deklaruje, że członkostwo w Unii Europejskiej jest korzystne dla Polski, ponad 62 proc. badanych deklaruje, że Polska zdecydowanie zyskuje na członkostwie w UE, a jedynie niespełna 7 proc. wypowiada się negatywnie na temat członkostwa Polski w UE.