To główny wniosek z debaty „Inwestycje w elektroenergetyce – możliwość współpracy polskich firm", jaka odbyła się w piątek (9 X) w redakcji „Rzeczpospolitej".
Firmy z udziałem Skarbu Państwa współpracują przy kilku znaczących projektach. Najbliższy zakończenia jest blok w elektrowni w Stalowej Woli realizowany wspólnie przez Tauron PE i PGNiG Termika, a GE jest jednym z głównych dostawców technologii.
– Istotą konsorcjum jest sprawna współpraca partnerów w toku realizacji inwestycji – mówiła w czasie debaty prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie Beata Stelmach. – Biorąc pod uwagę wielkość inwestycji, firmy często podejmują decyzje o łącznym finansowaniu. Najlepiej jest, gdy opierają je na kryterium opłacalności, a nie na presji czasu bądź innych zewnętrznych okolicznościach.
Zdaniem dyrektora biura Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Andrzeja Kani współpraca jest konieczna zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna firma nie jest w stanie udźwignąć finansowania i ryzyka z uwagi na skalę projektu, np. w przypadku elektrowni atomowej.
Wspólny atom
Pierwsza polska elektrownia atomowa może kosztować ponad 50 mld zł. Na udział w projekcie jako udziałowcy spółki PGE EJ, przygotowującej go, zdecydowały się cztery firmy – PGE, Enea, Tauron oraz KGHM Polska Miedź – jeden z największych odbiorców energii w kraju.