Według założeń Europejskiego Banku Centralnego w ostatnim kwartale 2023 r. Rada Prezesów EBC podejmie decyzję, czy po etapie analitycznym nastąpi przejście do fazy testów unijnego CBDC. Jeżeli spojrzymy na listę państw, które na początku 2023 r. na różnych etapach pracowały nad swoimi walutami cyfrowymi, to wydaje się, że rozpoczęcie kolejnej fazy przygotowań do wprowadzenia cyfrowego euro jest po prostu dziejową koniecznością. Digitalizacja środków płatności, tak jak wielu innych dziedzin życia, jest trendem, od którego nie będzie odwrotu.
Przewaga CBDC wynika m.in. z braku pośredników, możliwości dokonywania i rejestrowania transakcji w czasie rzeczywistym, niskich kosztów operacji czy możliwości anonimizacji transakcji. Jednocześnie za gotówką cyfrową stoi bank centralny. Decydenci gospodarczy dostrzegają też korzyści dla państwa, gdyż powstają nowe możliwości prowadzenia polityki monetarnej poprzez sprawne regulowanie ilości pieniądza w obiegu, stymulowania konsumpcji dzięki emitowaniu pieniądza o określonej dacie do wykorzystania czy prowadzenia polityki społecznej, która może być precyzyjnie kierowana do adresatów lub przeznaczana wyłącznie na określone z góry cele do wydatkowania (np. na leki). Powszechne wprowadzenie walut cyfrowych przez banki centralne będzie rewolucją w zarządzaniu polityką gospodarczą i społeczną oraz otworzy nowe perspektywy przed biznesem.
Internacjonalizacja juana
Geopolitycznie dla Unii Europejskiej ważne jest oczywiście, na jakim etapie prac nad cyfrowym pieniądzem są pozostałe mocarstwa, czyli USA i Chiny.
Według informacji podanych w październiku 2022 r. przez Bank Ludowy Chin liczba transakcji cyfrowym juanem (e-CNY) przekroczyła równowartość 14 mld dolarów. Chińczycy są wśród światowych liderów pod względem zaawansowania prac nad CBDC. Mocne wejście Chin w rynek walut cyfrowych, przy jednoczesnej bierności USA, ma pomóc Pekinowi w zwiększeniu udziału własnej waluty w międzynarodowych płatnościach oraz w systemie rezerw.
Chińczycy nie ukrywają, że internacjonalizacja waluty jest jednym z ich celów, a CBDC może być w tym przypadku przydatnym narzędziem.