Materiał partnerski MSD
Na szczęście od wielu lat lista chorób, którym możemy zapobiegać dzięki szczepieniom, jest długa i stale rośnie. Warto, zatem chwilę dłużej zatrzymać się nad odkryciem, które zmieniło bieg ludzkiej historii.
To jedno z największych osiągnięć medycyny jest jednocześnie jedną z najbardziej efektywnych kosztowo interwencji medycznych. Szczepienia w sposób skuteczny zapobiegają chorobom zakaźnym, jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia śmiertelności, wydłużenia oczekiwanej długości życia i poprawy jego jakości oraz do zmniejszenia kosztów leczenia. Szacuje się, że rocznie na świecie szczepienia zapobiegają 2,5 mln zgonów (1).
Śmiertelne żniwo chorób zakaźnych
Nie zawsze jednak tak było. W historii świata zapisały się liczne epidemie, które dziesiątkowały ludność. Choroby wirusowe i bakteryjne, które towarzyszyły ludziom, skutkowały często groźnymi powikłaniami, niepełnosprawnością, czy wręcz zwiększały ryzyko śmierci.
W połowie XIV wieku dżuma, zwana czarną śmiercią, pochłonęła 1/3 ludności Europy. Słynna jest również grypa „hiszpanka", której pandemia w 1918 roku spowodowała śmierć blisko 50 mln ofiar. Ospa prawdziwa zbierała żniwo w wielu miejscach, a poprzez „odkrycia geograficzne" i kolonizacje zawędrowała do miejsc, w których wcześniej nie występowała. W ten sposób doszło do wybuchu epidemii na indyjskim Goa w 1545 r. czy w Ameryce Północnej wśród rdzennych mieszkańców kontynentu w pierwszej połowie XVII w. (2).