Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienił zdania w kwestii podatkowej oceny finansowych skutków procesu o błąd medyczny. Nie zgodził się na to, żeby szpital mógł je rozliczyć jako koszty uzyskania przychodu.
Sprawa dotyczyła szpitala wojewódzkiego. We wniosku o interpretację wskazał, że w listopadzie 2018 r. sąd apelacyjny zasądził od niego na rzecz pacjenta odszkodowanie, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz rentę, a także ustawowe odsetki i koszty sądowe. Był to skutek pozwu o błędne wykonanie przez personel placówki świadczeń medycznych, które istotnie i trwale wpłynęły na stan zdrowia pacjenta. Szpital nie krył, że w ocenie sądu winę za niewłaściwy proces leczenia ponosił personel jego poprzednika prawnego, bo nie uwzględnił aktualnej wiedzy medycznej.
Szpital tłumaczył, że zasądzone kwoty wypłacił. I uważał, że wszystkie należności wynikające z orzeczenia sądu może sobie rozliczyć w kosztach podatkowych.
Fiskus na to się nie zgodził. Jego zdaniem w opisanym przypadku w ogóle nie można mówić o kosztach, bo nie zostały spełnione przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT: wadliwe wykonanie usługi medycznej i wynikające z tego skutki finansowe nie są poniesione w celu uzyskania przychodu ani też zachowania albo zabezpieczenia jego źródła.