O tym, jak długo trzeba oszczędzać na mieszkania mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:
- Dość rzadko mamy okazję do sprawdzenia, jak różnią się pensje poszczególnych grup zawodowych. Właśnie dlatego informacje niedawno podane przez GUS zasługują na uwagę. Chodzi o średni poziom płac Polaków należących do tzw. wielkich grup zawodów w październiku 2018 r. Na ich podstawie eksperci naszego portalu sprawdzili, czy przedstawiciele różnych profesji musieli pracować na typowe mieszkanie krócej niż w 2016 roku.
Kiepskie wyniki
Nasza analiza opiera się na dość specyficznych założeniach. Obliczyliśmy, jak długo trzeba by pracować na mieszkanie o powierzchni 55 mkw. i średnim koszcie zakupu mkw. z całej Polski. Założyliśmy, że przeciętny pracownik co miesiąc oszczędza na cele mieszkaniowe 20 proc. dochodu netto i wpłaca środki na rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem wynoszącym średnio 1,00 punkt procentowy powyżej inflacji. Analiza zakłada również, że długoterminowy wzrost ceny przykładowego mieszkania jest równy inflacji.
Dołączony wykres przedstawia wyniki bazujące na powyższych założeniach i na danych GUS o przeciętnym poziomie wynagrodzeń i cen mieszkań. W październiku 2018 r. czas pracy na mieszkanie w zależności od grupy zawodowej wyglądał następująco:
przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy - 15,4 roku