Kodeksowe przepisy o najmie przewidują wygaśnięcie umowy najmu w następstwie jej wypowiedzenia przez wynajmującego bez zachowania terminów wypowiedzenia (art. 672 k.c.) oraz z zachowaniem tych terminów (art. 673 k.c.), przy czym w drugim przypadku uprawnienie to służy zarówno wynajmującemu, jak i najemcy (wyrok SN z 14 maja 1999 r., sygn. I CKN 28/98).
Jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia (art. 672 k.c.). Dotyczy to zarówno umów zawartych na czas oznaczony, jak i nieoznaczony.
Możliwe terminy
Zgodnie z art. 673 k.c., jeżeli strony w umowie nie oznaczyły czasu trwania najmu, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w sytuacji ich braku z zachowaniem terminów ustawowych (§ 1). Gdy czynsz jest płatny w odstępach dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy płatny jest miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód, a gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód (§ 2). Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie (§ 3).
Czytaj także: Ryzykowne wypowiedzenie umowy najmu mailem
Artykuł 673 § 3 k.c. został wprowadzony nowelą do kodeksu cywilnego ustawą z 21 czerwca 2001 r. (DzU nr 71, poz. 733) w celu usunięcia wątpliwości odnośnie do możliwości wypowiadania umów najmu zawartych na czas oznaczony. Pozwala on zarówno wynajmującemu, jak i najemcy wypowiedzieć terminową umowę najmu, ale tylko wówczas, gdy w takiej umowie określi się wypadki wypowiedzenia. W orzecznictwie dostrzeżono, że kwestią wątpliwą stało się rozumienie słowa „wypadek", który według art. 673 § 3 k.c. ma określać umowa, żeby wypowiedzenie najmu przed terminem było prawnie skuteczne. Przyjęto, że słowo to nie musi być rozumiane dosłownie, czyli jako zdarzenie wyraźnie wymienione, będące przyczyną wypowiedzenia. Jego rozumienie rozszerzono na ogólną klauzulę zawartą w umowie najmu, to znaczy, że może chodzić o „ważne powody", które się dopiero ujawnią w trakcie obowiązywania umowy terminowej. W orzecznictwie wskazano, że nie ma powodu, aby ograniczać wolę stron ponad to, co przewiduje art. 3531 k.c. i przepis szczególny, jakim jest art. 673 § 3 k.c. w takim ułożeniu ich stosunku umownego, który jest dla nich korzystny i nie sprzeciwia się istocie terminowej umowy najmu. Ujęte w umowie zastrzeżenie możliwości dla strony wypowiedzenia umowy terminowej najmu przed nadejściem terminu, jest wskazaniem faktu, jakim jest przewidziana umownie data złożenia odpowiedniego oświadczenia przez uprawnionego, będąca wypadkiem wskazanym w art. 673 § 3 k.c. Ponadto jeśli uprawniony wykazuje rzeczywiste i budzące aprobatę powody, z których powstaniem łączy skorzystanie z prawa do wypowiedzenia terminowej umowy najmu przed nadejściem tego terminu (np. budowa nowej siedziby, zbędność najmowanych lokali), z odpowiednim wyprzedzeniem, to nie ma powodu, aby odmawiać temu skuteczności na tle powołanego przepisu, a z kolei uznawać spełnienie jego przesłanek w razie ogólnego stwierdzenia w umowie, że jest to możliwe „z ważnych przyczyn", ale i tak wiadomych dopiero przy wypowiadaniu umowy (wyrok SN z 21 stycznia 2015 r., sygn. IV CSK 208/14 oraz powołane w jego uzasadnieniu orzeczenia).