Magdalena Kuchnio

Magdalena Kuchnio

Radca prawny

Decyzje o usunięciu nieprawidłowości stwierdzonych w obiekcie budowlanym

Termin wykonania obowiązku nałożonego przez organ nadzoru budowlanego powinien brać pod uwagę okoliczności sprawy i być realny. Chodzi o uwzględnienie zarówno warunków admosferycznych, jak i interesu społecznego.

Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?

Kogo organ nadzoru architektoniczno-budowlanego może wezwać do dostarczenia ocen technicznych lub ekspertyz? Kto ponosi ich koszty? Kiedy organ nakaże rozbiórkę samowoli budowlanej?

Nadzór budowlany. Co i jak może sprawdzać policja budowlana?

Organ nadzoru budowlanego ma nie tylko oceniać legalność wykonywanych robót budowlanych, ale też badać, czy obiekt jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Jakie czynności kontrolne może podejmować w ramach swoich uprawnień?

Materiały budowlane. Można wykorzystać więcej elementów drewnianych

Od 15 sierpnia 2024 r. rozszerzony został zakres zastosowania w budownictwie elementów drewnianych. Do jakich konstrukcji i na jakich warunkach można wykorzystać budulec w postaci drewna?

Czy nowe warunki techniczne budynków ograniczą „betonozę”?

Od 1 sierpnia 2024 r. obowiązują nowe wymagania dotyczące warunków technicznych budynków, w tym m.in. odległości między budynkami czy balkonami. Zmiany dotyczą też liczby i usytuowania miejsc postojowych, zabetonowywania placów publicznych czy tworzenia placów zabaw.

Czy za przejazd bez opłaty drogą krajową przez kłopoty z bramką grozi kara?

Wątpliwości co do charakteru przyczyn technicznych, które powodują brak połączenia pomiędzy bramownicami na drodze krajowej a urządzeniem pokładowym skarżącego, stanowią okoliczność, która powinna być tłumaczona na korzyść skarżącego. Czy to oznacza, że nie wolno go obciążyć karą?

Tylko faktyczny brak opłaty parkingowej uzasadnia karę

Ocena konieczności obciążenia kierowcy opłatą dodatkową powinna się opierać na faktach, a nie na stwierdzeniu, że dowód opłaty nie zawiera numeru rejestracyjnego lub numer ten jest błędny.

Nakaz rozbiórki może wynikać z bierności właściciela obiektu

Organ nadzoru budowlanego musi nakazać rozbiórkę budynku, gdy obiektywnie nie ma możliwości przeprowadzenia jego remontu, odbudowy lub wykończenia. Równie ważne są jednak zamiary właściciela odnośnie doprowadzenia go do stanu zgodnego z prawem.

Nie wolno przymykać oczu na wady budynku

Jeśli organ nadzoru budowlanego stwierdzi, że stan obiektu lub jego użytkowanie zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, nie tylko ma prawo, ale obowiązek wydać decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

„Policja budowlana” musi działać w zakresie swoich uprawnień

Gdy roboty budowlane wykonywane są zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym oraz warunkami decyzji o pozwoleniu na budowę, organy nadzoru budowlanego nie mają prawa ingerować w sposób władczy.