- W Trójmieście jest tylko pięć biurowców certyfikowanych na tym poziomie, z czego cztery – w kompleksie wybudowanym przez naszą firmę – podaje spółka Torus w komunikacie. - LEED to system oceny budynku wymuszający na inwestorze spełnienie szeregu rygorystycznych wymogów, począwszy od etapu projektowania.
Ocenie podlegają m.in. lokalizacja, efektywność gospodarki wodnej i energetycznej, wykorzystane do budowy materiały (surowce pochodzące z recyklingu; niska zwartość lotnych związków organicznych itp.) czy jakość tworzonego środowiska wewnętrznego.
W końcowej ocenie budynek Neon uzyskał 87 punktów (na 100 możliwych). Pod uwagę wzięto m.in. zastosowanie roślinności niewymagającej podlewania; obniżenie poziomu odprowadzanych ścieków o 58 proc., spadek zużycia energii elektrycznej o 33 proc. poprzez montaż fasady o wysokich właściwościach termoizolacyjnych, efektywną automatyzację i "strefowanie" wentylacji i klimatyzacji, a także zastosowanie zaawansowanego systemu zarządzania oświetleniem (czujniki obecności i natężenia światła dziennego) i energooszczędne oprawy oświetleniowe; spadek zużycia wody nawet do 55,33 proc. dzięki zastosowaniu nisko przepływowej armatury; przynajmniej 67 proc. materiałów budowlanych pochodzenia regionalnego, przynajmniej 95 proc. odpadów budowlanych podlega recyklingowi; co najmniej 23,56 proc. materiałów budowlanych z recyklingu.
- Konkretne oszczędności i wartości liczbowe dla biurowca Neon wynikają z porównania go do bazowego budynku, który powstawałby w oparciu o standardowe rozwiązania projektowe i technologiczne – wyjaśniają przedstawiciele Torusa.
Budowa Neonu trwała dwa lata i zakończyła się w październiku 2019 roku, co było zwieńczeniem realizacji kompleksu Alchemia. Biurowiec ma 35 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 33,5 z przeznaczeniem na biura. Neon stanowi architektoniczne i inwestycyjne dopełnienie Alchemii.