Na warszawskiej Pradze odbyło się formalne otwarcie projektu Metro Szwedzka liczącego 371 mieszkań na wynajem. Ile lokali liczy platforma AFI Home w Polsce i jakie są plany rozwoju?
W pierwszej fazie portfel AFI Home w Polsce obejmował pięć zrealizowanych projektów: dwa w Warszawie (Złota 83 i Metro Park) i trzy w Krakowie (Bagry, Dajwór i Osiedle Europejskie), liczących w sumie 746 lokali gotowych do zakwaterowania. Teraz jesteśmy w fazie drugiej, oddajemy Metro Szwedzka ze wspomnianymi 371 lokalami oraz projekt w nowym mieście – Wrocławiu (Długa) – liczący 230 lokali i kolejną inwestycję w Krakowie (Czyżewskiego) z kolejnymi 311 lokalami.
Szacujemy, że do końca 2024 r. w portfelu AFI Home w Polsce będzie blisko 1,7 tys. gotowych jednostek zakwaterowania, a w przyszłym roku dodamy ponad 550 lokali w ramach projektu Metro Zachód przy ul. Lazurowej w Warszawie.
Czytaj więcej
Duży wzrost rynku najmu instytucjonalnego to efekt oddawania lokali zamawianych w poprzednich latach u deweloperów. Inwestorzy mają apetyt na więcej, ale problemem jest drogi pieniądz i działki.
Jakie jest obłożenie pracującego portfela?
Obłożenie to niemal 100 proc., umowy są podpisywane na rok, około 80 proc. najemców decyduje się na ich przedłużenie. Jeśli chodzi o inwestycje z drugiej fazy, lipiec–wrzesień to najgorętszy okres na rynku najmu, dlatego rozpoczęliśmy pozyskiwanie klientów jeszcze na etapie wykańczania. We Wrocławiu od sierpnia wprowadzają się pierwsi klienci, a poziom najmu sięga 30 proc. W naszych najnowszych inwestycjach w Krakowie i Warszawie komercjalizacja wynosi 15 proc. zaledwie po dwóch tygodniach od uzyskania pozwolenia na użytkowanie, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Kto wynajmuje u was mieszkania – czy również firmy, które biorą większe paczki lokali dla pracowników?
Firmy pojawiają się wśród najemców, ale to poniżej 1 proc. udziału. Głównymi najemcami są klienci indywidualni. Mamy dużo obywateli Ukrainy, ale wyraźnie mniej niż jeszcze dwa lata temu.