Sejm w zeszłym tygodniu odrzucił w pierwszym czytaniu poselski projekt tzw. ustawy antyflipperskiej, który miał wprowadzić zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od zakupu i sprzedaży mieszkania. Przeciwko odrzuceniu była Lewica (to jej posłowie byli autorami projektu) i prawie całe PiS. Zmiany miały na celu utrudnienie szybkiego obrotu nieruchomościami i przeciwdziałać flippingowi rozumianemu jako spekulację mieszkaniami.
Czytaj więcej
Głosy Lewicy i PiS nie wystarczyły, by projekt zmian w podatku od kupna i sprzedaży mieszkań nie trafił do kosza. Czy z inicjatywą wyjdzie ministerstwo finansów?
Spekulacyjny obrót mieszkaniami
Podczas debaty nad projektem Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w resorcie finansów, powiedział, że zmiany ingerujące w podatki nie powinny wychodzić jako projekty poselskie, tylko rządowe, po rzetelnych konsultacjach i ocenie wpływu na otoczenie.
– W ministerstwie widzimy problem flipperów czy też niesprawności na rynku mieszkań. Razem z resortem rozwoju myślimy o pewnych rozwiązaniach, ale na pewno nie pojawi się to nagle i proces na pewno będzie poprzedzony dyskusją o sytuacji rynku mieszkaniowego – powiedział w Sejmie Neneman.
Zapytaliśmy więc oba ministerstwa o tę wypowiedź. Czy prowadzone są analizy w zakresie zmiany w PCC, ewentualnie innych sposobów eliminujące obrót mieszkaniami o charakterze spekulacyjnym?