Przed pandemią hybrydowy model pracy był rzadkością, rodzajem benefitu oferowanego tylko przez niektórych pracodawców, głównie z sektora prywatnego w największych miastach – mówi Ewelina Kałużna, szefowa zespołu ds. strategicznego doradztwa w zakresie miejsc pracy w spółce biurowej Skanska w CEE i dyrektor zarządzająca przestrzeniami flex w Business Link.
Dziś wiele osób nie wyobraża sobie pełnego powrotu do biura. Home office się przyjął. – Chcemy, by na stałe zagościł w naszym modelu pracy. Jednocześnie doceniliśmy zalety pracy w biurze – podkreśla Ewelina Kałużna. – Chcemy z niej korzystać, łącząc z pracą zdalną – nie tylko w domu, ale w dowolnym miejscu („work from anywhere”) – zaznacza.
Wybór i różnorodność
Co jest benefitem w erze postcovidowej? Ewelina Kałużna przywołuje badanie dotyczące pracy hybrydowej w Polsce, przeprowadzone przez Deloitte we wrześniu 2022 r.
– Wyniki wskazują, że wiele organizacji nie zadbało jeszcze o wprowadzenie jasnych zasad kształtujących nowy model pracy, co często przekłada się na negatywne doświadczenia pracowników i obniżoną efektywność zespołów – mówi. – Częściowo zdalna praca (przynajmniej 40 proc. czasu) ma dla pracowników ogromne znaczenie. Niemal połowa respondentów zadeklarowała gotowość zmiany pracodawcy w przypadku zwiększenia liczby dni pracy w biurze. Co trzeci badany zgodziłby się na niższe zarobki, aby uzyskać lub zachować zadowalającą liczbę dni pracy zdalnej.
Słychać też głosy o czterodniowym tygodniu pracy. Badanie firmy Skanska wykazało, że tak chciałoby pracować 87 proc. pracowników biurowych z największych polskich miast.