To był kolejny skomplikowany rok na rynku biur – tak 2022 r. ocenia Krzysztof Foks, ekspert REDD Group. – Zawirowania geopolityczne i wysoka inflacja przedłużyły panującą niepewność. Ale w porównaniu z dwoma poprzednimi latami aktywność najemców wzrosła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się powierzchnie coworkingowe oraz mniejsze moduły. Szczególnie atrakcyjne były biura do 200 mkw., w dobrych, ale nie topowych budynkach. Większe biura w najlepszych biurowcach na najemców musiały czekać dłużej, ale i takich transakcji nie brakowało.
REDD podaje, że średni czas wynajmu modułu biurowego w 2022 r. wynosi 418 dni. To więcej niż w 2021 r.
Wielkie transakcje
Na rynku biur, głównie w Warszawie, odnotowano wiele dużych transakcji. – Najemcy zajmowali całe piętra, a nawet całe budynki – mówi Krzysztof Foks. Podaje stołeczne przykłady: poufny najemca renegocjował najem niemal 14 tys. mkw. w Atrium Garden, bank Pekao wynajął 30 tys. mkw. w biurowcu Forest, Grupa ING – 23,5 tys. mkw. w Placu Unii, Samsung – 21 tys. w Warsaw Spire, a Citi Service Center – 18,8 tys. mkw. w Generation Park X.
Newmark Polska wskazuje jeszcze Skysawę, gdzie PKO Bank Polski wynajął 34,5 tys. mkw. W Pałacu Jabłonowskich Generali wynajęło 14,3 tys. mkw., a w Konstruktorskiej Business Center najemca z sektora ubezpieczeń 11,3 tys.
Także poza Warszawą wynajmowano duże biura. Transakcje wskazuje Newmark Polska. W Krakowie: najem 13,8 tys. mkw. w Fabrycznej Office Park B5 (Capgemini), 12,5 tys. w Enterprise Park C (Cisco Systems Poland). W Katowicach: 12,9 tys. mkw. w .KTW II (PWC), w Bydgoszczy: 14,8 tys. mkw. w Biznes Park Kraszewskiego (Atos).