Obecnie obowiązująca ustawa, która wprowadziła mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla wytwórców, przestanie działać ostatniego dnia stycznia. Nowa zacznie obowiązywać 1 lutego 2023 r. i będą obowiązywały do końca 2023 r. Pomoc przeznaczona ma być dla do szkół, szpitali czy żłobków, czyli odbiorców wrażliwych, ale także odbiorców ciepła systemowego, czyli np. mieszkańców bloków.
Nowe przepisy maja zastąpić funkcjonujący aktualnie mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Projektowana regulacja zapewni wsparcia dla gospodarstw domowych oraz podmiotów użyteczności publicznej przez pokrycie części należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych prowadzących działalność niekoncesjonowaną i koncesjonowaną w zakresie wytwarzania ciepła – czytamy w komunikacie Rady Ministrów.
Czytaj więcej
Przyłączone do sieci ciepłowniczych spółdzielnie mieszkaniowe chcą być tak samo traktowane jak te, które używają własnych kotłów gazowych. W Polsce odbiły się od muru obojętności. Poszły więc do Komisji Europejskiej.
- Przez skokowe zmiany cen surowców energetycznych branża ciepłownicza mierzy się z problemem wysokich cen gazu. Zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki do obywateli – obiecuje minister klimatu Anna Moskwa.
Regulacja obejmie także przypadki stosowania cen wyższych od maksymalnej w okresie od 1 października 2022 r., Zatem jeżeli nastąpi wzrost cen dostawy ciepła większy niż 40 proc. obejmujących wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę ciepła, w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie.