„Kryzys energetyczny oraz inwazja Rosji na Ukrainę wymagają pilnych działań na rzecz ograniczenia zależności polskiej gospodarki od importu rosyjskich surowców energetycznych. Zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne zależy w ogromnej mierze od zredukowania potrzeb energetycznych kraju. Olbrzymi i wciąż niewykorzystany potencjał oszczędności energii drzemie w budynkach, które obecnie odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii w Polsce. Dlatego apelujemy o postawienie tematu zwiększania efektywności energetycznej budynków w centrum programu polskiej polityki energetycznej zmierzającej do uniezależnienia się od importu surowców energetycznych z Rosji i transformacji gospodarki w kierunku zeroemisyjnym” – z takim apelem do premiera Mateusza Morawieckiego zwróciła się grupa ponad 20 organizacji, to m.in. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Konfederacja Lewiatan, Narodowa Agencja Poszanowania Energii czy Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.
Sygnatariusze podkreślili, że oczywistą odpowiedzią na wyzwania związane z katastrofą klimatyczną i rosyjską agresją jest dywersyfikacja dostaw paliw oraz rozwój odnawialnych źródeł energii, ale równie ważne jest przyspieszenie inwestycji w efektywność energetyczną budynków.
To właśnie poprawa efektywności jest jednym z kluczowych elementów polityki uniezależniania się od importu paliw kopalnych, jest też najbardziej efektywnym kosztowo sposobem zaspokojenia zapotrzebowania na energię. Zaniechanie działań będzie oznaczać wysokie koszty produkcji energii i opłat za emisje dla całego społeczeństwa.
Dlatego autorzy apelu, doceniając postulat poprawy efektywności energetycznej w przyjętej w marcu przez rząd aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., zwrócili uwagę na potrzebę przyspieszenie prac nad pakietem konkretnych rozwiązań, w tym wprowadzenie zachęt dla obywateli do głębokiej modernizacji energetycznej budynków, zwiększenie kwoty dofinansowania i intensywności wsparcia działań termomodernizacyjnych, uproszczenie zasad ubiegania się o wsparcie w ramach rządowych programów. Zestaw narzędzi wsparcia modernizacji budynków musi tworzyć on spójny system, realnie zachęcający społeczeństwo do inwestycji w efektywność energetyczną.
Apel polskich organizacji wpisuje się w szersze postrzeganie problemu i świadomość konieczności szybkich działań. Firma konsultingowa Cambridge Econometrics przygotowała na zlecenie European Climate Foundation raport, w którym oszacowała, że dzięki renowacji budynków i pompom ciepła Europa do 2030 r. mogłaby zmniejszyć import rosyjskiego gazu o 25 proc., co przekładałoby się na 15 mld euro w skali dekady.