Eksperci firmy Savills szacują, że w nieruchomościach komercyjnych na Starym Kontynencie inwestorzy ulokują w bieżącym roku ok. 270 mld euro – o 15 proc. więcej niż w naznaczonym pandemią i lockdownami ubiegłym. Stopniowe znoszenie przez rządy obostrzeń związanych z koronawirusem oraz łatwiejsze podróżowanie spowodują, że odroczony popyt globalnych inwestorów na europejskie aktywa będzie mógł się wreszcie zmaterializować.
Pytanie, w co lokować środki. Dalej będą poszukiwane aktywa z segmentu core (obarczone najniższym ryzykiem inwestycyjnym, obliczone na dostarczanie stabilnego strumienia pieniędzy z czynszów), ale tu robi się coraz ciaśniej. Podaż jest relatywnie niewielka, a popyt duży – takie nieruchomości będą więc coraz droższe. Taka sytuacja może skłonić część graczy do zmiany podejścia inwestycyjnego i sięgnięcia po nieruchomości z segmentu value-add (obarczone wyższym ryzykiem inwestycyjnym, obliczone nie tyle na czerpanie wpływów z czynszów, ile na skorzystanie z potencjalnego wzrostu wartości).
Zdaniem ekspertów Savills, podejmując decyzje o zakupach, inwestorzy w najbliższym czasie powinni zwrócić uwagę na trzy kwestie.
Po pierwsze, w otoczeniu rosnącej inflacji kluczowe będą takie nieruchomości, które będą w stanie zaoferować potencjalny wzrost stawek czynszów. Eksperci wskazują, że taką możliwość da rynek magazynowy w określonych krajach. Scenariusz zrealizuje się przede wszystkim tam, gdzie wskaźnik penetracji e-commerce (pokazujący, jaki odsetek populacji w ten sposób robi zakupy) przekracza poziom przełamania, czyli 10,7 proc. Tam bowiem popyt na powierzchnie logistyczne gwałtownie rośnie. To głównie państwa skandynawskie, Holandia oraz Francja. Co prawda deweloperzy starają się odpowiadać na zapotrzebowanie, ale borykają się z niską podażą gruntów, co będzie miało odzwierciedlenie w kosztach budowy i nie pozostanie bez wpływu na czynsze.
Czytaj więcej
Za kilka lat w Warszawie możemy mieć podobną sytuację z czynszami jak w Berlinie – mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH prof. Marek Bryx, kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego w Szkole Głównej Handlowej.