Ekoosiedle o zmniejszonym śladzie węglowym na warszawskim Mokotowie buduje Bouygues Immobilier Polska. Aparté Mokotów powstanie z ponad 6,5 tys. mkw. niskoemisyjnego betonu. Ślad węglowy konstrukcji budynku zostanie zredukowany o 31 proc., czyli o ponad 533 tys. kilogramów CO2 – podaje deweloper. Firma zamontuje panele fotowoltaiczne i system retencji wody deszczowej. Pojawią się budki dla ptaków i domki dla owadów pożytecznych.
Pierre-Vincent Pasquet, dyrektor generalny Bouygues Immobilier Polska, podkreśla, że firma cały czas poszukuje innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań. – Jednym z nich jest właśnie niskoemisyjny beton ECOPact, który emituje do 50 proc. mniej CO2 niż standardowy beton towarowy – tłumaczy.
Pierre-Vincent Pasquet jest pewien, że ekologiczne osiedla to przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie. – Widać to na przykładzie budynków naszej spółki matki we Francji. Celem całego Bouygues Immobilier jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 32 proc. do 2030 r. w porównaniu z 2020 r. – poprzez inwestycje o zmniejszonym śladzie węglowym i większy nacisk na tzw. miękki transport (wykorzystanie siły mięśni) – tłumaczy dyrektor. – We Francji powstają osiedla wkomponowane w zieleń, przy budynkach sadzone są całe parki – opowiada.
Zdaniem dyrektora w niedalekiej przyszłości całe inwestycje będą powstawać z naturalnych materiałów, jak drewno, a na osiedlach będą budowane ścieżki rowerowe, miniserwisy i parkingi dla rowerów. Ze względu na zaawansowane rozwiązania technologiczne mieszkania na ekologicznych osiedlach są nieco droższe. Jak jednak podkreśla Pierre-Vincent Pasquet, będziemy płacić niższe rachunki za energię.
Nowoczesne technologie i rozwiązania, które przekładają się na niskoemisyjność i energooszczędność budynków, od lat stosuje Grupa Skanska. Jej celem klimatycznym jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 50 proc. do 2030 r. (względem 2020 r.) i osiągnięcie zerowej emisyjności netto do 2045 r.