W Polsce jest jeszcze dużo terenów poprzemysłowych, które w niedalekiej przyszłości mogą zostać poddane procesom rewitalizacji. W ramach strategii rozwoju miasta takie jak Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań oraz Szczecin wprowadzają programy rewitalizacji, dzięki którym będzie możliwe wykorzystanie obszarów poprzemysłowych i przywrócenie w ich miejscu funkcji usługowo-mieszkalnej.
W Gdańsku w najbliższych latach spodziewamy się zabudowy terenów dawnej Stoczni Gdańsk, nazywanej również Frontem Wyspy Ostrów. Na tym obszarze zlokalizowanym w samym centrum miasta ma powstać nowa dzielnica o nazwie Młode Miasto z nowoczesną, aczkolwiek postindustrialną architekturą. Unikatowym projektem na skalę europejską jest z pewnością tzw. Nowe Centrum Łodzi, czyli program przebudowy kwartału o powierzchni 100 ha w samym sercu miasta.
Pierwsze inwestycje zostały już oddane do użytkowania. To np. Manufaktura w Łodzi, która powstała w wyniku udanej rewitalizacji dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Nie sposób nie wspomnieć o rewitalizowanym obecnie kompleksie Elektrowni Łódzkiej EC1 - który po zakończeniu prac w 2019 będzie pełnić funkcje kulturalno- artystyczne oraz społeczne.
Rewitalizacje mogą zmienić obraz miasta?
Inwestycje zrealizowane i planowane w ostatnich latach zmieniły i cały czas będą zmieniać polskie miasta w nowoczesne, europejskie metropolie, gdzie ciekawa współczesna architektura przeplata się z zabytkowymi fasadami odremontowanych budynków i kamienic. Dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, handlowa, gastronomiczna i kulturalno-rozrywkowa sprawiają, że centra miast tętnią życiem niemalże przez 24 godziny na dobę.
Wśród najciekawszych inwestycji na terenach poprzemysłowych, uhonorowanych licznymi nagrodami na pewno należy wymienić centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu powstałe w miejscu dawnego Browaru Huggerów. Kolejnym przykładem udanej rewitalizacji jest Hala Koszyki, w której przywrócono m.in. część oryginalnej stalowej konstrukcji korpusu głównego oraz odrestaurowano secesyjne elementy budynków. Obecnie hala pełni funkcję targowo-restauracyjną. W budynku rozpoczęło działalność kilkanaście restauracji, sklepy oraz supermarket.