Historyczne mury przyciągają inwestorów

Polskie miasta zmieniają się w nowoczesne metropolie także dzięki rewitalizacji - mówi Anna Górska - Kwiatkowska z Cushman & Wakefield.

Aktualizacja: 26.08.2017 12:10 Publikacja: 26.08.2017 12:00

Anna Górska - Kwiatkowska, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących, dział powierzchni biurowych, Cu

Anna Górska - Kwiatkowska, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących, dział powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield

Foto: materiały prasowe

Rośnie zainteresowanie zabytkowymi nieruchomościami?

Anna Górska - Kwiatkowska, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących, dział powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield:

Dynamiczny rozwój Warszawy i miast regionalnych przejawia się głównie w rosnącej podaży powierzchni komercyjnej, szczególnie w nowoczesnych kompleksach biurowych i centrach handlowych.

Ostatnio jednak rośnie też zainteresowanie obiektami historycznymi, które są wykorzystywane na cele komercyjne. Wiele firm poszukuje atrakcyjnych nieruchomości w miejscach, których prestiż związany z historią będzie wyróżniał ich siedziby na tle konkurencji. Dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na restaurację zabytkowych obiektów w historycznym sercu miasta lub rewitalizację ciekawych terenów poprzemysłowych niedaleko centrum.

Skąd ten popyt na stare mury?

Rynek nieruchomości w Polsce wchodzi w kolejną fazę dojrzałości. Trend rewitalizacji i modernizacji obiektów przemysłowych jest tego naturalną konsekwencją. W Polsce tereny poprzemysłowe są zagospodarowywane już od kilkunastu lat. Najczęściej obserwowaliśmy wyburzanie istniejącej zabudowy i budowanie w jej miejscu nowoczesnych obiektów komercyjnych lub mieszkaniowych.

Obecnie, ze względu na ograniczenie podaży gruntów inwestycyjnych w dobrych lokalizacjach oraz rosnącą popularność historycznych i postindustrialnych projektów przekształcanych na cele komercyjne i mieszkaniowe, możemy się spodziewać kolejnych planów rewitalizacji dawnych nieruchomości przemysłowych.

Jakie firmy - deweloperzy mieszkaniowi? biurowi? budujący obiekty handlowe? - są zainteresowane tego typu nieruchomościami?

Zainteresowani rewitalizacją kamienic, budynków historycznych i terenów poprzemysłowych są nie tylko deweloperzy specjalizujący się w budowie biur i obiektów handlowych, ale również mieszkaniowych. Coraz popularniejsze są obiekty wielofunkcyjne, harmonijnie łączące część komercyjną z dobrze przemyślaną i zaprojektowaną przestrzenią publiczną.

Jakie obiekty i gdzie mają największą szansę na udane drugie życie?

W Polsce jest jeszcze dużo terenów poprzemysłowych, które w niedalekiej przyszłości mogą zostać poddane procesom rewitalizacji. W ramach strategii rozwoju miasta takie jak Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań oraz Szczecin wprowadzają programy rewitalizacji, dzięki którym będzie możliwe wykorzystanie obszarów poprzemysłowych i przywrócenie w ich miejscu funkcji usługowo-mieszkalnej.

W Gdańsku w najbliższych latach spodziewamy się zabudowy terenów dawnej Stoczni Gdańsk, nazywanej również Frontem Wyspy Ostrów. Na tym obszarze zlokalizowanym w samym centrum miasta ma powstać nowa dzielnica o nazwie Młode Miasto z nowoczesną, aczkolwiek postindustrialną architekturą. Unikatowym projektem na skalę europejską jest z pewnością tzw. Nowe Centrum Łodzi, czyli program przebudowy kwartału o powierzchni 100 ha w samym sercu miasta.

Pierwsze inwestycje zostały już oddane do użytkowania. To np. Manufaktura w Łodzi, która powstała w wyniku udanej rewitalizacji dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Nie sposób nie wspomnieć o rewitalizowanym obecnie kompleksie Elektrowni Łódzkiej EC1 - który po zakończeniu prac w 2019 będzie pełnić funkcje kulturalno- artystyczne oraz społeczne.

Rewitalizacje mogą zmienić obraz miasta?

Inwestycje zrealizowane i planowane w ostatnich latach zmieniły i cały czas będą zmieniać polskie miasta w nowoczesne, europejskie metropolie, gdzie ciekawa współczesna architektura przeplata się z zabytkowymi fasadami odremontowanych budynków i kamienic. Dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, handlowa, gastronomiczna i kulturalno-rozrywkowa sprawiają, że centra miast tętnią życiem niemalże przez 24 godziny na dobę.

Wśród najciekawszych inwestycji na terenach poprzemysłowych, uhonorowanych licznymi nagrodami na pewno należy wymienić centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu powstałe w miejscu dawnego Browaru Huggerów. Kolejnym przykładem udanej rewitalizacji jest Hala Koszyki, w której przywrócono m.in. część oryginalnej stalowej konstrukcji korpusu głównego oraz odrestaurowano secesyjne elementy budynków. Obecnie hala pełni funkcję targowo-restauracyjną. W budynku rozpoczęło działalność kilkanaście restauracji, sklepy oraz supermarket.

Część powierzchni przeznaczono na ekspozycję sztuki. Kompleks oferuje również nowoczesną powierzchnię biurową w trzech nowych kamienicach uzupełniających pierzeję – łącznie dostępnych jest 14 tys. mkw.

Co jest realizowane?

Wśród spektakularnych inwestycji mamy warszawski kompleks Elektrowni Powiśle realizowany przez spółkę utworzoną wspólnie przez Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate. Obejmować on będzie nowe biurowce oraz budynki mieszkalne, natomiast dawny budynek elektrowni zostanie przekształcony w pasaż handlowy. Następnym ciekawym projektem jest Art N powstający na terenie dawnej fabryki Norblina. Na dwuhektarowej działce u zbiegu ul. Żelaznej i Prostej w samym centrum Warszawy firma Capital Park planuje wybudować około 40 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej oraz 24 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej.

Za sprawą dużych inwestycji deweloperskich w okolicach ronda Daszyńskiego zmienia się również warszawska Wola. Projektami zasługującymi na uwagę są Browary Warszawskie realizowane przez Echo Investment. Docelowo będą one obejmowały stworzenie całkowicie nowej przestrzeni publicznej wraz z niemal 50 tys. mkw. nowoczesnych biur oraz 1 tys. mieszkań. Ten sam deweloper stworzy projekt handlowy o powierzchni najmu ponad 100 tys. mkw., który powstanie na terenie dawnych Zakładów Graficznych „Dom Słowa Polskiego" oraz centrum handlowego „Jupiter" przy ulicy Towarowej w Warszawie.

Kolejną dzielnicą Warszawy z olbrzymim potencjałem w obszarze rewitalizacji terenów przemysłowych jest Praga. Projekt Centrum Praskie Koneser realizowany obecnie przez BBI Development i Liebrecht & wooD na terenie dawnej fabryki wódki, przewiduje funkcję usługowo-hotelowo-mieszkaniową oraz ciekawą powierzchnię biurową, która m.in. zainspirowała globalną markę Google do otwarcia w tym miejscu jednego z kilku swoich światowych campusów. Warto też wspomnieć o obecnie rewitalizowanym hotelu Europejskim, który poza historyczną funkcją hotelową, zaproponuje prestiżowe biura i luksusowe sklepy.

Rośnie zainteresowanie zabytkowymi nieruchomościami?

Anna Górska - Kwiatkowska, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących, dział powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield:

Pozostało 98% artykułu
Nieruchomości
Wielki recykling biurowców
Nieruchomości
„Okazje do kwadratu” i „cenowe wow”. Deweloperzy rozwiązali worek z promocjami
Nieruchomości
Fala renowacji kontra fala patologii
Nieruchomości
Obniżki cen mieszkań nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Będą kolejne przeceny?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny chroni nie tylko przed skutkami bankructwa dewelopera