Często przed zawarciem ostatecznej umowy strony podpisują umowę przedwstępną, aby mieć czas np. na uzyskanie kredytu hipotecznego. Powinna ona określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, a więc precyzować, o jaką nieruchomość chodzi, określać jej cenę, itp.
Termin nieobowiązkowo
W umowie przedwstępnej jednym z ważniejszych postanowień – choć nieobowiązkowym – jest termin, w którym ma być zawarta umowa przyrzeczona. Nie zawsze jest on określony precyzyjnie (konkretna data), niekiedy w ogóle strony nie wyznaczają z góry określonego terminu na zawarcie umowy finalnej.
W tym ostatnim przypadku – zgodnie z art. 389 § 2 kodeksu cywilnego – umowa przyrzeczona powinna być zawarta w terminie wyznaczonym przez uprawnionego do żądania jej zawarcia (z reguły są to obie strony, bo nawzajem się zobowiązują do przeniesienia własności). Jeśli każda z nich wyznaczy inny termin, to wiąże je wcześniej wyznaczony, choćby nawet faktycznie przypadał później.
Przykład
Strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży kawalerki. Nie wyznaczyły w niej terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Sprzedający po kilku miesiącach poinformował drugą stronę, że chce zawrzeć umowę finalną w terminie do 31 grudnia 2012 r.