Jak czytamy w "Current Zoology" samice decydują się na takie zachowanie, pomimo że samce mają być świadome tego, iż partnerka tylko udaje martwą.
Lejkowcowate to rodzina licząca ok. 1 200 gatunków, które charakteryzuje tkanie poziomych, płachtowatych sieci zakończonych z jednej strony lejkiem, w którym przesiaduje pająk. W Polsce występuje 11 gatunków pająków z tej rodziny. Lejkowcowate występują na wszystkich kontynentach.
U niektórych gatunków naukowcy zaobserwowali zachowanie określane jako "seksualna katalepsja" - samica wydaje się martwa zanim samiec zaczyna z nią kopulować. Badacze chcieli ustalić czy samice robią to z wyboru czy też są wprowadzane w ten stan przez samce za pomocą jakiejś substancji chemicznej przez nie wydzielanej.
Czytaj więcej
Spaceruj po lesie. Włóż ręce do ziemi i urządzaj ogród. Tam jest pełno życia. Włóż ręce do sfermentowanego jedzenia i wystaw się również na to życie. To są dobre, przyjazne organizmy, choć znajdujemy też takie, które są dla nas wrogie - mówi Rob Dunn, biolog.
Jak czytamy na łamach "Current Zoology" badacze przyjrzeli się pająkom z gatunku Aterigena aculeata, u których zaobserwowano "seksualną katalepsję" w czasie kopulowania.