Dawniej jego członkowie angażowali się w odbudowę państwowości polskiej, dziś opracowują plany rozwoju dla samorządów, dbają o ochronę środowiska, organizują olimpiady geograficzne i wycieczki. Polskie Towarzystwo Geograficzne skupia przedstawicieli wszystkich geograficznych specjalności, należy do najstarszych stowarzyszeń naukowych na ziemiach polskich. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tej nauki był lwowski profesor Eugeniusz Romer - twórca nowoczesnej kartografii polskiej, wiceprezydent Międzynarodowej Unii Geograficznej. Geografowie odegrali główną rolę w procesie ustalania ostatecznego kształtu granic niepodległej Polski.
W czasie II wojny światowej geografia znalazła się w grupie nauk, które Niemcy uznali za szczególnie niebezpieczne dla III Rzeszy. Dlatego geografowie stanowili tę część polskiej inteligencji, przeciw której w pierwszej kolejności skierowała się agresja okupantów. Podejmowano walkę także z wrogiem sowieckim, publikowali różne opracowania w wydawnictwach konspiracyjnych.
Geografowie włączyli się w proces odbudowy zniszczonej Polski i zagospodarowania tzw. Ziem Odzyskanych. Geografia polska cieszyła się uznaniem za granicą, pomimo „żelaznej kurtyny”, naukowcy rozwijali współpracę międzynarodową, Polska stała się miejscem spotkań geografów świata wschodniego i zachodniego.
W uznaniu dokonań przedstawicieli tej nauki na przestrzeni stu minionych lat, Komitet Nauk Geograficznych PAN uznał rok 2018 Rokiem Polskiej Geografii.