Gwiazdy inwestują poza branżą

Bruce Springsteen zarobił w 2021 r. najwięcej, bo 590 mln dolarów, ale najbogatszy jest Kanye West (1,8 mld dolarów).

Publikacja: 14.02.2022 18:22

Bruce Springsteen zarobił najwięcej w 2021 r

Bruce Springsteen zarobił najwięcej w 2021 r

Foto: materiały prasowe

„Forbes" i „The Rolling Stones" opublikowały doroczne rankingi najbogatszych artystów z branży muzycznej oraz tych, którzy zarobili najwięcej w minionym roku. Generalnie zwraca uwagę fakt, że tych, którzy najwięcej zarobili w zeszłym roku można nazwać najlepiej wyprzedającymi się z własnego dorobku, zaś ci, którzy na swoją pozycję najbogatszych zapracowali od lat, to przede wszystkim gwiazdy rapu i R'n'B, inwestujące bądź zarabiające pieniądze w branży odzieżowej i sportowej (buty), na ekskluzywnych markach alkoholi.

W elicie znaleźli się też ci, którzy czerpią zyski z praw autorskich i eksploatacji utworów na wielu polach. Najbogatsi nie wyzbywali się praw do swoich nagrań.

Biznesy raperów

Najbogatszym muzykiem na świecie według „Forbesa" jest raper Kanye West (1,8 mld dolarów). Ten ekscentryczny, znany ze spotkań z Donaldem Trumpem muzyk, niekryjący swojej dwubiegunowej choroby, uwikłany w rozwód z Kim Kardashian, chociaż ma na koncie sprzedanych 140 mln albumów, mniej niż choćby Drake, inwestuje w nieruchomości, modę i przemysł filmowy. W zeszłym roku wydał album „Donda", ale też podpisał nowy kontrakt z Gap. W 2021 r. wzbogacił się o 250 mln dolarów.

Sensacyjne jest drugie miejsce wśród najbogatszych 32-letniej Rihanny (1,4 mld dolarów). Od lat nie wydała płyty, media piszą, że jest w ciąży z ASAP Rocky'm, a najwięcej od 2018 r. zarobiła na linii kosmetyków Fenty Beauty, bieliźnie Savage oraz Fenty.

Największe dochody uzyskał Bruce Springsteen (590 mln dolarów), na co złożyła się głównie sprzedaż całego katalogu koncernowi Sony za 550 mln dolarów.

Trzeci na liście najbogatszych jest raper Jay-Z (1,4 mld dolarów), żonaty z Beyoncé Knowles. Sprzedał ponad 100 mln płyt i uruchomił kwitnącą wytwórnię płytową Roc-A-Fella Records, ale jest też licencjonowanym agentem sportowym i ma firmę sportową Roc Nation Sports. Inwesytuje w różne biznesy, od alkoholi, przez sztukę, do nieruchomości. W zeszłym roku zarobił 470 mln dolarów, najwięcej w karierze, sprzedając połowę udziałów w marce szampana Armand de Brignac gigantowi LVMH za 300 mln dolarów. Wraz ze wspólnikami zarobił też na sprzedaży 80 proc. streamingowego giganta Tidal, kupionego kiedyś za 56 mln dolarów, a odsprzedanego teraz Square za 302 mln dolarów. Raper zarobił na kontraktach z Pumą i Tiffany & Co.

Tuż za pierwszą trójką uplasowali się dwaj giganci, tworzący swoją fortunę od kilku dekad. Czwarte miejsce z majątkiem 1,2 mld dolarów zajął Andrew Lloyd Webber, lider w świecie musicalu, kompozytor, autor tekstów, reżyser teatralny, osobowość telewizyjna i biznesmen. Jest najbardziej dochodowym licencjonodawcą musicali własnego autorstwa, granych na całym świecie. Pierwszą piątkę zamyka Paul McCartney, który zarabia również na licencjonowaniu nagrań, które skupił w swojej spółce MPL.

Wyprzedaż muzyki

W drugiej piątce najbogatszych znaleźli się P-Diddy (885 mln dolarów), który czerpie zyski z firmy odzieżowej Sean John, linii firm perfumeryjnych i popularnego programu telewizyjnego w MTV oraz Capital Preparatory Harlem Charter School, która „zapewnia młodzieży lekcje przywództwa i sukces".

Sporym zaskoczeniem może być siódma pozycja jazzowego trębacza Herba Alperta (870 mln dolarów), na którego majątek składają się m.in. cztery posiadłości o wartości 125 milionów dolarów. Ósma jest Madonna (850 mln dolarów), właścicielka Maverick Records, autorka serii książek dla dzieci, właścicielka klubów fitness.

Dziewiąte miejsce należy do rapera i producenta rapu Dr Dre (820 mln dolarów), założyciela i dyrektora Aftermath Entertainment i Beats electronics, promotora takich artystów, jak Eminem, Kendrick Lamar, Snoop Dogg i 50 Cent. Majątek zawdzięcza również sprzedaży udziałów w firmie produkującej słuchawki dla koncernu Apple'a za 3 mld dolarów. Dziesiątkę zamyka Celine Dion (800 mln dolarów), która dorobiła się głównie na koncertach, w tym w Las Vegas.

Jeśli chodzi o dziesiątkę najwięcej zarabiających w 2021 r., pomimo pandemii i braku koncertów, ich łączne dochody wyniosły 2,3 mld dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w latach przed pandemią Covid-19.

Największe dochody uzyskał Bruce Springsteen (590 mln dolarów), na co złożyła się głównie sprzedaż całego katalogu koncernowi Sony za 550 mln dolarów. To największa transakcja w sektorze praw autorskich. Ale Boss zarabiał też na podcaście realizowanym w Spotify z Barackiem Obamą, a także na autobiograficznej książce. W pierwszej piątce poza wspomnianymi już raperami Kanye Westem i Jay-Z, na trzecim miejscu znalazł się Paul Simon (260 mln dolarów), który sprzedał swój dorobek firmie Sony. Piąty jest Ryan Tedder (200 mln dolarów), frontman OneRepublic, który napisał hity z takimi gwiazdami, jak Adele, Taylor Swift i U2, a teraz sprzedał swój katalog.

145 mln dolarów zarobiła na sprzedaży swojego katalogu grupa Red Hot Chilli Peppers, 100 mln – Lindsey Buckingham, 95 mln – Mötley Crüe, zaś 83 mln – gwiazda country Blake Shelton. Dziesiątkę zamyka Taylor Swift (80 mln). I to jest fenomen. Amerykańska gwiazda, której katalog sprzedano wcześniej bez jej zgody, w akcie zemsty wypuszcza nowe wersje starych albumów. Zarobiła na nich, mając też kontrakty z Peloton i Starbucks.

„Forbes" i „The Rolling Stones" opublikowały doroczne rankingi najbogatszych artystów z branży muzycznej oraz tych, którzy zarobili najwięcej w minionym roku. Generalnie zwraca uwagę fakt, że tych, którzy najwięcej zarobili w zeszłym roku można nazwać najlepiej wyprzedającymi się z własnego dorobku, zaś ci, którzy na swoją pozycję najbogatszych zapracowali od lat, to przede wszystkim gwiazdy rapu i R'n'B, inwestujące bądź zarabiające pieniądze w branży odzieżowej i sportowej (buty), na ekskluzywnych markach alkoholi.

Pozostało 90% artykułu
Muzyka popularna
U2 opublikuje nieznane dotąd nagrania. "Esencja zespołu"
Muzyka popularna
Rekordowy rok Spotify. Serwis jest wart blisko 100 mld dolarów
Muzyka popularna
Nie żyje Charles Dumont, twórca największego przeboju Edith Piaf
Muzyka popularna
Jazztopad: jazzmani zagrają w mieszkaniach melomanów. Nowa fala jazzu we Wrocławiu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Muzyka popularna
Jacob Collier, uczeń Quincy Jonesa, wystąpi w Łodzi