Koncerty, które oboje mieli prowadzić, zapowiadały się w tym roku jako główne atrakcje Wiener Festwochen, najważniejszej imprezy kulturalnej stolicy Austrii. 45-letnia Ukrainka Oksana Lyniv to przecież pierwsza kobieta, którą zaproszono, by dyrygowała na festiwalu w Bayreuth i pierwsza kobieta, której powierzono dyrekcję teatru operowego we Włoszech. Od 2022 roku piastuje taką funkcję w Bolonii.
Dlaczego Teodor Currentzis nie potępia Rosji
Z kolei Teodor Currentzis, który 24 lutego będzie obchodził 52. urodziny, to dyrygent znany z oryginalnych interpretacji chętnie zapraszany do różnych krajów. W latach 90. za swoją bazę wybrał Rosję nie tylko dlatego, że studiował w Petersburgu. Potem w Nowosybirsku założył zespół Musica Aeterna, z którym koncertował.
Musica Aeterna stała się więc wizytówką rosyjskiej kultury, a władze zapewniły jej nową siedzibę w Petersburgu. Głównym sponsorem zespołu stał się bank VTB, objęty sankcjami po agresji Rosji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Patryk Vega, twórca wielu kasowych - często kontrowersyjnych - przebojów polskiego kina, kręci film o Putinie. Przekonuje, że chce "za pomocą języka zachodniego kina opowiedzieć coś o bogatej kulturze Wschodu".
Teodor Currentzis po wybuchu wojny rozluźnił kontakty z Rosją i jesienią 2022 roku korzystając ze wsparcia jednej z niemieckich fundacji stworzył nową orkiestrę. Nazwał ją znacząco Utopia, bo w założeniu miał to być zespół międzynarodowy, jednoczący artystów o różnych doświadczeniach i poglądach. W rzeczywistości trzon Utopii stanową członkowie Musica Aeterna