Obiekt zrealizowany we współpracy z wrocławskim biurem architektonicznym Q2Studio łączy tradycję i nowoczesność. Składa się z poddanej renowacji XIX-wiecznej kamienicy i dobudowanej nowej części. Od strony Ostrowa Tumskiego widać zachowaną zachodnią fasadę dawnej kamienicy ze zdobieniami i gzymsami, a od strony Wyspy Słodowej przeszkloną bryłę. Ma więc jakby dwie „twarze”.
- Wyspa Słodowa jest wyjątkowym i fascynującym miejscem we Wrocławiu. Ma złożoną historię, a jednocześnie jest punktem spotkań dla młodych, aktywnych osób i miejscem kulturotwórczym wybiegającym w przyszłość. Naszym celem w przypadku Concordii Design było uwzględnienie tych wyjątkowych cech lokalizacji, ale także wykorzystanie ich, połączenie w nieoczekiwany sposób. Osiągnęliśmy to dzięki budynkowi, który „mówi” do wszystkich – nie ma frontu i tylnej ściany, jest otwarty z każdej strony – wyjaśnia Fokke Moerel, architektka MVRDV.
Wcześniejszą pierwszą realizacją pracowni MVRDV w Polsce był biurowiec Bałtyk w Poznaniu w sąsiedztwie terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich. Oba projekty architektonicznie są zupełnie inne, chociaż funkcje mają podobne. Tym bardziej, że obok poznańskiego Bałtyku działa także centrum designu - Concordia Design, wprawdzie w odrębnym historycznym budynku, ale zarazem w zintegrowanej przestrzeni.
We wrocławskiej Concordii Design działać będą start-upy i firmy związane z branżą IT oraz kreatywną. W strefie biurowej znajduje się więc nie tylko HUB dla biznesu, ale też przestrzenie na rezydencje artystyczne, z których lokalni twórcy będą mogli korzystać na preferencyjnych warunkach.
Obiekt będzie również pełnił role centrum eventowego (na parterze i na czwartym piętrze ma sale o tym przeznaczeniu o powierzchni 200 i 300 m.kw.) Concordia będzie też miejscem otwartym dla wydarzeń kulturalnych: festiwali, koncertów, pokazów filmowych, spotkań.