– Złożyłam wniosek o wprowadzenie do legislacji rządu projektu ustawy o zabezpieczeniu społecznym osób wykonujących zawód artystyczny – powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. Złą sytuację twórców ujawniła pandemia.
Teraz mają zyskać ubezpieczenia emerytalne, rentę, chorobowe i wypadkowe z ZUS. Będą im przysługiwać zasiłki chorobowe, rodzicielskie, renta z powodu niezdolności do pracy. Koszty poniesie budżet.
Chodzi o dopłaty uzupełniające składki, by zrównać je z poziomem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Będę ewidencjonowane w ZUS i przelewane automatycznie do uzyskania przyjętego progu dochodu.
Którzy artyści zyskają prawo do dopłaty?
Prawo do dopłaty ma przysługiwać artystom, którzy w 3 poprzednich latach podatkowych osiągnęli dochody nie wyższe niż 125 proc. minimalnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku. Do otrzymania dopłaty będzie uprawniał przychód, który w 2025 r. wyniesie maksymalnie 5 832,50 zł, w 2026 r. – 6 337,50 zł. Status artysty ma być przyznawany na okres 5 lat. Po 10 latach może być bezterminowy, ale i cofnięty po zaniechaniu twórczości.