Malta International Contemporary Art Space - MICAS ma niezwykłą lokalizację. Muzeum usytuowano w odrestaurowanej XVII-wiecznej fortecy Ospizio, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z twierdzy roztacza się panoramiczny widok na stolicę Malty - Valettę.
Otaczające ją fortyfikacje wzmacniały kiedyś linie obrony. W XVIII wieku budynek prochowni przekształcono w hospicjum, stąd obecna nazwa fortecy. Podczas II wojny kompleks doznał znacznych uszkodzeń na skutek bombardowań lotniczych. Od lat 60. XX wieku pełnił różne funkcje; mieścił się w nim magazyn spółki komunalnej, szkoła zawodowa, biuro imigracyjne.
Stalowy dach MICAS i galerie jak tarasy
MICAS będzie pierwszą instytucją na Malcie w pełni poświęconą sztuce współczesnej. Warto dodać, że sygnałem wzrostu zainteresowania sztuką współczesną w tym kraju była już w marcu pierwsza międzynarodowa edycja maltabiennale.art; przeglądu artystycznej sceny, w którym uczestniczyło 80 artystów z 23 krajów, w tym z Polski, o czym pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej” .
Projekt MICAS jest dziełem architektów ze studia IPO z Florencji. Wyróżnia go stalowy dach, ikoniczny znak połączenia nowoczesności i tradycji, zawieszony nad wałami obronnymi i istniejącą linią zabudowy fortyfikacji. Ta modułowa konstrukcja z belek stalowych i szkła filtruje naturalne światło i zapewnia naturalną wentylację galerii. Wyposażona jest także w system oświetlenia LED. I płynnie przechodzi w podobna konstrukcję fasady.
Panorama na Valettę, roztaczajaca się z Muzeum Sztuki Współczesnej MICAS