Naomi Klein w swojej najnowszej książce „Doppelganger” opowiada o tym, że była nieustannie mylona z Naomi Wolf – inną pisarką. Z tym że Wolf, która kiedyś zasłynęła ważnymi, feministycznymi dziełami, w trakcie pandemii zaczęła przechodzić na pozycje prawicowe, nacechowane paranoją i ekstremizmem. Klein przy tej okazji analizuje, jak zaniedbania ze strony lewicy w dziedzinach, które tradycyjnie były jej domeną – walka z rozwarstwieniem społecznym, obrona praw kobiet czy kwestia państwowości palestyńskiej – doprowadziły do tego, że osoby identyfikujące się z lewicą coraz częściej skręcają w stronę prawicowego populizmu. Autorka przekonująco pokazuje, że brak efektywnej polityki lewicowej sprzyja wzrostowi siły prawicowych ruchów populistycznych, ksenofobicznych i homofobicznych – co ma przełożenie także na sytuację w Polsce. Świetny esej!
Martin Luther King zasłynął nie tylko jako lider ruchu praw obywatelskich, ale też jako myśliciel. Zbiór esejów „To Shape a New World” stanowi próbę zapełnienia tej luki, oferując refleksję nad unikalnym wkładem Kinga do teorii politycznej. Wprowadził m.in. kluczowe rozważania dotyczące etycznego wymiaru działania politycznego – jak dążenie do celu politycznego wpływa na osoby, które do niego zmierzają. Jeżeli w dążeniu do praworządności sami naruszamy jej zasady lub jeśli w walce o sprawiedliwość stajemy się niesprawiedliwi, to sam cel staje się skompromitowany. Wydaje mi się, że dzisiejsi aktywiści zaniedbują ten aspekt działania politycznego.
Czytaj więcej
Kiedy ostatnio wypuściłem się z synem do Olsztyna, słuchaliśmy sobie polskiego rapu. I bardzo mi się ten gatunek spodobał. Ujęli mnie zwłaszcza Chivas i Małpa.
Nowa komedia akcji na platformie Apple TV+ „Podżegacze” opowiada historię niezdarnych przestępców, którzy wplątują się w serię absurdalnych i zabawnych wydarzeń. Jest to lekka, pełna humoru produkcja, w której aktorstwo balansuje na granicy ironii, nigdy jednak jej nie przekraczając. Widzowie mogą odnieść wrażenie, że obserwują zabawę przyjaciół z dzieciństwa – Matta Damona i Caseya Afflecka – którzy znów spotkali się na planie filmowym, aby razem robić to, co kochają: tworzyć kino, w którym postacie mówią z zaśpiewem bostońskim.
Bardzo uważnie słucham amerykańskiej didżejki i producentki Holly Herndon, która trenuje własne modele AI i generuje nimi dźwięki oraz utwory. Brzmi tak, jak ludzie w latach 60. wyobrażali sobie, że w roku 2024 będzie brzmiała muzyka. Czy to jest brzmienie współczesności?not. luko