Decyzja o wysłaniu do Izraela systemu THAAD, który stanowi element ostatniej warstwy obrony amerykańskiej obrony przeciwrakietowej ma wzmocnić obronę przeciwrakietową Izraela po tym, jak przed kilkunastoma dniami kraj ten został zaatakowany przy użyciu ok. 180 pocisków balistycznych przez Iran. Obecnie ważą się losy izraelskiego odwetu na Iranie, który może pociągnąć za sobą kolejny irański atak na Izrael. Tel Awiw ma nie wykluczać uderzenia na obiekty związane z irańskim programem nuklearnym, mimo że USA zadeklarowały, iż nie poparłyby takiego ataku.
Wyjątkowe wsparcie USA dla Izraela: System THAAD był dotychczas w Izraelu tylko raz
Prezydent USA, Joe Biden oświadczył, że decyzja o wysłaniu do Izraela baterii THAAD wraz z obsługującymi go żołnierzami ma na celu „obronę Izraela”.
USA od pewnego czasu apelują do władz Izraela, by te, decydując się na odwet wobec Iranu, nie doprowadziły do dalszej eskalacji na Bliskim Wschodzie, która mogłaby przerodzić się w dużą wojnę regionalną. Biden sprzeciwia się atakowi na obiekty związane z irańskim programem nuklearnym, wyraża też obawy związane z potencjalnym atakiem na irańską infrastrukturę energetyczną (np. na pola naftowe lub ropociągi).
Czytaj więcej
Jak poinformowały siły pokojowe ONZ w Libanie, izraelskie czołgi przedarły się przez bramę bazy sił pokojowych w południowej części kraju. Według organizacji to kolejne izraelskie naruszenia, wcześniej już potępiane przez rządy państw – członków ONZ.
Rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder podkreśla, że decyzja o wysłaniu do Izraela baterii THAAD jest częścią szerszych działań, które amerykańska armia podejmowała w ostatnich miesiącach, by wesprzeć Izrael i chronić amerykańskich żołnierzy w regionie przed atakami Iranu i wspieranych przez Iran ugrupowań.